Vizsgálatot rendeltek el annak kiderítésére, hogy milyen körülmények között kerülhettek ki Noé feltételezett bárkájának maradványai Törökországból. A miniszter azt is vizsgálja, miért vettek részt a sajtótájékoztatón török tisztségviselők Ankara engedélye nélkül.

A miniszter emlékeztetett rá, hogy a fadarabokat hétfőn egy sajtótájékoztatón mutatták be Hongkongban kínai protestáns kutatók, akik egy expedícióról tértek vissza a kelet-törökországi Ararát hegyről.
A vizsgálat arra is kiterjed, hogy milyen alapon vettek részt az említett sajtótájékoztatón a török tisztségviselők Ankara engedélye nélkül, mondta a miniszter.
"Milyen jogon vettek részt ezen az eseményen?" - kérdezte Günay, hozzátéve ugyanakkor, hogy személy szerint elvileg kedvezően viszonyul minden, a legendás bárkára vonatkozó kutatáshoz, ami "kedvező a turizmus szempontjából."
Kínai kutatók hétfőn kijelentették, hogy véleményük szerint Noé bárkájára bukkantak rá az Ararát (törökül Agri) egyik, közel 4000 méteres csúcsán.
Azt állították, hogy egy hajó faszerkezetének maradványaira bukkantak, amelyek a szénizotóp-vizsgálat szerint 4800 évesek, vagyis abból az időből származnak amikor a feltételezett bárkát vízre bocsáthatták.
"Nem vagyunk 100 százalékig biztosak abban, hogy a bárkáról van szó, de 99,9 százalékig igen" - jelentette ki az AFP-nek Hongkongban Jang Ving-csang (Yang Wing Chang) kínai dokumentumfilm-rendező, aki Noé Bárkája Nemzetközi Lelkészségek névre keresztelt, 15 tagú kutatócsoport tagja volt..
A Biblia szerint Isten árvizet bocsátott a Földre, hogy megtisztítsa bűneitől, és felszólította Noét, hogy építsen bárkát, amelyre vigyen fel egy párt minden létező fajból. A víz visszahúzódása után bárka megfeneklett egy hegy tetején, amely az Ararát egyik csúcsa lehetett. A múltban számos külföldi kutató, köztük James Irwin amerikai űrhajós, fordult meg expedíción az Ararát csúcsain.
Forrás: MTI