Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Régi fényében ragyog az Iparművészeti Múzeum bejárati csarnoka

Régi fényében ragyog az Iparművészeti Múzeum bejárati csarnoka

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 06. 18.
Az identitás és természet határán – Leopold Bloom Díjjal ismerték el Dezső Tamás munkásságát
2025-09-16 07:00:00

Nyolcadik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amelyet idén Dezső Tamás nyert el az

Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten
2025-09-15 12:00:00

Hétvégén ért véget a 21. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál, melyen Joachim Trier új alkotása

ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is
2025-09-15 10:10:01

A ONE MORE LIKE című magyar sportdráma a hétvégén Batumiban és Las Vegasban is diadalt aratott: a provokatív

A magyar népi kultúra ünnepe: új évad kezdődik a Hagyományok Házában
2025-09-11 15:55:34

A Hagyományok Háza új évadában a magyar népi kultúra életerejét és gazdagságát ünnepli: tánc, zene

további bejegyzések a szerzőtől »

Befejeződött az 1896-ban átadott Iparművészeti Múzeum főbejárati csarnokának felújítása, a mennyezet és a falak Zsolnay-kerámia burkolatának restaurálása.

Renner Zsuzsanna főigazgató az újságíróknak tartott szerdai bemutatón felidézte, hogy a millenniumi rendezvénysorozat záróeseményeként avatták fel a Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján készült épületet, amely máig az egyetlen, amelyet különleges kerámiaburkolat díszít

Az elmúlt 100 év alatt az épület funkciójának megfelelően működött, de a városi közlekedés okozta károk megviselték a pirogránit épületdíszítő elemeket - mutatott rá a múzeum főigazgatója, hozzátéve, hogy a bejárati csarnokhoz legalább 70 éve nem nyúltak hozzá.

A felújítás első szakaszában, 2008-2009-ben több mint 8 millió forintból helyrehozták a bejárati előcsarnok oldalfalait burkoló pirogránit lüszteres bevonatú, Zsolnay-féle eozinmázzal bevont csempéket.

Mint azt Czifrák László restaurátor megjegyezte, a csempék javítása volt a legkényesebb munka, mivel nincs fuga köztük. A speciális mázbevonatról szólva elmondta, hogy a fényvisszaverő, bíbor színekben játszó lüsztert a híres gubbiói mester, Giorgio Andreoli fedezte fel Umbriában, s azt Zsolnay Vilmos és Wartha Vince kémikus 1892 és 1896 között újraalkotta.

A restaurálás második szakaszában a mennyezet ornamentális, magyar és iráni népművészeti mintákkal díszített burkolatát hozták helyre 15,6 millió forint költséggel. Az ornamentális csempéket eredetileg a födémen átfűzött rézdrótok tartották, és így is helyezték vissza azokat a restaurálás után.

A bejárati csarnok ragyogó burkolatát hidrofobizálták, vagyis bevonták egy olyan speciális anyaggal, amely megvédi az eozinos csempéket az időjárás viszontagságaitól, de engedi lélegezni a mázas felületet.

A múzeum a felújítás második ütemére kapott összegből az eredetinek megfelelően kiegészítette és lefestette a főbejárat körüli vasrácsos kerítést is, a harmadik szakaszban, amely 2011-ben fejeződik be, a bejárati oszlopokat állítják helyre - tette hozzá.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Iparművészeti Múzeum Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Felfelé hulló eső és xenobotok – különleges kiállítás a LAM-ban Felfelé hulló eső és xenobotok – különleges kiállítás a LAM-ban
  • Előzetest kapott az Árva – itt a Saul fia rendezőjének új filmje Előzetest kapott az Árva – itt a Saul fia rendezőjének új filmje
  • Olvasás világnapja: 5 mesés magyar könyvtár, ahol életre kel a történelem Olvasás világnapja: 5 mesés magyar könyvtár, ahol életre kel a történelem
  • Színház, koncert, jóga és trap: jön a SICC Fesztivál Színház, koncert, jóga és trap: jön a SICC Fesztivál
  • Osgood Perkins visszatér - Itt a Mindörökké előzetese Osgood Perkins visszatér - Itt a Mindörökké előzetese

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr787879040

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard