Zenés-táncos aratókalákát rendeznek Jobbágytelkén.

A kaláka a legismertebb társas munkák egyike. Szívességi alapon szerveződő, egy közösségen belül működő, kölcsönös segítségnyújtásra épülő munkaforma. A segítők ilyenkor együtt, s rendszerint énekkel, tánccal, meséléssel egybekötve dolgoznak. A kalákatánc midig fontos része a hagyományos kalákának, a munka végén pedig a gazda megvendégeli a segítőket.
A közösség bármelyik tagja akármikor visszahívhatja a megsegítettet, s az a munka visszaadását, a kalákában való részvételt kötelességének tartja. A kalákáknál éppen az önkéntes jelleg miatt kap nagy szerepet a szórakozás.
Többféle kaláka létezik, van kaszáló-, - arató- de még trágyahordó kaláka is.
A kaláka elnevezés Erdélyben és a vele határos kelet-magyarországi részeken ismeretes, román kölcsönszó a magyarban. A Bácskában a móva a Nagykunságban a koceta szláv eredetű elnevezést használják. Ismert még a segítség elnevezés is.
A kalákának erős közösségteremtő és összetartó ereje van. A közösség ugyanis a rosszul dolgozót, hanyagot megszólja, s ha nem végez jobb munkát, legközelebb nem segítik ki, nem mennek el hozzá dolgozni. Az egyes családok kalákába ezért a legmunkaképesebb, a legkülönb családtagjaikat küldik, hogy a családra ne hozzon szégyent. A kaláka szervezésének módja, a munka lefolyása, s a benne érvényesülő munkamegosztás, a résztvevők feladatköre a kalákát a legösszetettebb munkaszervezeti fajtává teszik. A kaláka megléte valamely közösségben a közösség egységét, bizonyos fokú homogenitását jelzi. Erdélyben, Észak-Magyarországon és a Dunántúl kisebb településein, a nagyobb városoktól távol még századunkban is az egész falura kiterjedt a kalákában résztvevők köre.
Az aratókalákának ezt a közösségteremtő, egyben nem mindennapi, archaikus hangulatát idézik meg Jobbágytelkén. Az ünnepség résztvevői együtt vesznek részt az aratókalákán, így megtapasztalhatják a régi közösségi élet minden örömét és nehézségét. Lesz népi kalákahivogató, elkészítik az aratókoszorút és megrendezik az aratóbált, mindent a hagyományok szerint.
További információk: katt