Egy újrahasznosított műanyagból készült lakható szigetet terveznek létrehozni a Csendes-óceánon.
A tervezetnek három célja van. Az első, hogy megszabadítsa az óceánjainkat a gigantikus mennyiségű, úszó műanyag hulladéktól, továbbá szeretnének létrehozni egy új szigetet, és végül, de nem utolsó sorban egy fenntartható élőhelyet akarnak alkotni.
A holland illetőségű WHIM nevezetű építészeti cég állt elő az ötlettel, hogy az óceánokon úszó műanyag hulladékot újra lehetne hasznosítani, mégpedig úgy, hogy egy úszó szigetet építenének belőle a Csendes-óceán északi részén. A felhasználandó 44 ezer tonna műanyag hulladék jelenleg is a tengerek és óceánok felszínén sodródik, ebből a legtöbb a Csendes-óceánon van, ami hatalmas károkat okoz az élővilágban.
Ebből a szeméthalomból szeretnének egy Hawaii méretű, teljesen lakható szigetet létrehozni. Az úszó város önfenntartó lenne, egyfajta potenciális élőhely az egyre növekvő mennyiségű éghajlati menekültnek, ahol a túlélésre saját források állnának rendelkezésre. A településnek saját energia- és élelmiszeripari forrásai lennének.

A WHIM honlapján pontos tájékoztatást adnak arról, hogy miként szeretnék létrehozni a szóban forgó szigetet: a kidobott műanyag hulladékot összegyűjtik, típus szerint szelektálják, majd az összeaprított anyagot tisztítás után felhevítik, és építőanyagot gyártanak belőle, amiből összerakják a szigetet, épp mint egy kirakóst. A szigeten lesznek lakóingatlanok, mezőgazdasági területek, strandok, turisztikai irodák. Az újrahasznosított sziget a tervezők szerint egyfajta ökoturizmus- központként üzemelhetne.

A hínár szintén kiemelkedő szerepet kapna a tervezetben, ugyanis a szigeten úgynevezett hínár farmokat hoznának létre. Az alga gazdaságok rendkívül hasznosak lennének, például növelnék a helyi halpopulációt, azzal hogy élelmet és menedékhelyet biztosítanak számukra ezekkel a hínármezőkkel. Továbbá tápanyag elnyelőként funkcionálnának, azaz felveszik a vízből az olyan szervetlen tápanyagokat, mint az ammónia, nitrát és foszfát. Ezen kívül pedig készíthetnének belőle ételt, bio üzemanyagot, gyógyszert, trágyát és jelentős mennyiségű CO2-t is el tudna nyelni az algamező.
Forrás: World Architecture News