Az internetes fájlcserélők megszüntetése és a szerverlefoglalási botrányok kapcsán kérdeztük az Artisjus, stratégiai és kommunikációs igazgatóját.

Mi azt szeretnénk, hogy a felhasználók jogszerűen és elérhető áron jussanak hozzá a tartalmakhoz - mondta el Tóth. Először is fontos lenne, hogy az új kormány készítsen egy felmérést, hogy az Európában jól működő letöltési oldalak Magyarországon miért nem működnek? Véleményem szerint ennek olykor egészen egyszerűen technikai oka lehet. Pédául, hogy ezeken az oldalakon kizárólag euróval lehet fizetni. Nekünk pedig probléma lehet az euró hiánya vagy a kártyás fizetés alacsony elterjedtsége.
A másik ok az lehet, hogy a jogokat minden egyes hangfelvétel-kiadótól egyenként kell megszerezni, de ezeknek a cégeknek Magyarország nem jelent potenciális piacot, így gyakran nem is adják meg a jogokat, vagyis ezek a nemzetközi cégek nem nyitnak a magyar piac irányában. De az egyik legnagyobb probléma az, hogy az internetes fájlcserével nagyon nehéz versenyre kelni. Ezekre a kérdésekre egy Digitális Tartalom Stratégiának kell választ adnia - mondta.
Természetesen nem könnyű feladat ennek létrehozása, mert mind jogosultsági, mind szolgáltatói oldalon rengeteg szereplő van, akiknek eltérőek az érdekeik és a véleményük. Az Artisjus ebben a zene alkotóinak érdekeit képviseli. Megoldásként szeretnénk megpróbálni létrehozni egy olyan rendszert, ami havi 1000 Ft- ért korlátlan letöltést biztosítana a felhasználóknak.
A Digitális Tartalom Szolgáltatás első elemeként egy alapos felmérést kell készítenünk milyen helyzetben van a legális tartalomszolgáltatás, és miért? Az Artisjus a zene alkotóinak érdekeit képviseli, ami nagyon nehéz, mert a jogosultsági oldalon sok szereplő van, akinek véleménye van. Ráadásul az internet szolgáltatói kör sem mutatkozik együttműködő félnek, hiszen sokuk így is jól jár a fájlcserével.
Ami a Youtube-ot illeti, mi nem azt szeretnénk elérni, hogy letiltsák a tartalmakat, mint ahogyan azt sok nagy nevű kiadó megteszi. Ez általános gyakorlatunk: ha valaki jogdíjfizetés nélkül használ fel zenét, akkor nem eltiltást kérünk, hanem megpróbáljuk utólag érvényesíteni a jogdíjakat, ha kell, akár peres úton. A YouTube-ra visszatérve: az igazi kérdés az, hogy sikerül-e olyan szolgáltatássá alakulnia, ami az óriási nézettség által generált bevételekből az alkotóknak is tud juttatni egy méltányos részt. Itt viszont felmerül az a jogi kérdés, hogy a Youtube tulajdonosai mennyi felelősséget vállalnak a feltöltött tartalmakért.