Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Romák divatoztak a Gödörben

Romák divatoztak a Gödörben

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 07. 25.
Amit a böjtről tudni érdemes
2023-03-31 12:09:28

Szinte minden kultúrkörben megtalálhatóak ennek az ősi szokásnak az elemei, de hogy valójában miért

Egy kiállítás titkai
2023-03-29 18:44:52

Amikor Simon Zsolt József porcelántervezőként elnyerte az MMA ösztöndíját, még nem sejtette, hogy pár év

Folytatódik a családi művészeti kavalkád a Duna-parton
2023-03-28 14:02:51

A Pesti Vigadóban megrendezett Essentia Artis programsorozat utolsó hetén ingyenes programokkal, koncertekkel

Az leszel, amit megeszel
2023-03-27 20:52:26

Wossala Rozina elkeserítőnek, sőt veszélyesnek látja a feldolgozott élelmiszeripari termékek fogyasztását

további bejegyzések a szerzőtől »

Egyedi tervezésű, a hagyományos roma népviselet modernizálásával új stílust és divatot teremtő munkáit mutatta be az országban elsőként megrendezésre került divatbemutatón a közelmúltban alakult Romani Design Stúdió; a rendezvényen a XXI. századi igényeknek megfelelő öltözékek mellett az iparművészi tervezésű kiegészítőket és ékszereket is bemutatták.


Roma népviselet
A Romani Design filozófiája, hogy a minden szinten egyre inkább jelen lévő és fokozódó társadalmi konfliktust, a romák elleni előítéletet a divat világán keresztül csökkentsék.

A stúdió vezetője szerint a divat szinte észrevétlenül, de nagyon hatékonyan tud hozzájárulni az előítéletek csökkentéséhez, a társadalmi különbségek mérsékléséhez, a közvélemény alakításához, szemléletformálásához, így aki egy ilyen ruhát vagy bármilyen kiegészítőt vesz fel, üzenetet, elvet is képvisel vele.

Varga Erika iparművész, a Romani Design vezetőjének és létrehozójának elmondása szerint az ország első roma divatstúdiója a divaton keresztül kívánja egyszerre segíteni a roma kultúrával szembeni előítéletesség mérséklését és hatékony módon ápolni a roma viseleti kultúra hagyományait úgy, hogy közben saját márkáját is népszerűsíti. Úgy véli, a divat világán keresztül minden roma fiatal élénkebben ápolhatja a roma hagyományokat, a nem romák pedig elfogadóbbakká, nyitottabbá válnak.

Megjegyezte, addig, amíg a roma kultúra számos ponton megjelenik a többségi társadalom kulturális ismeretében, a viseleti kultúráról a romák és nem romák egyaránt keveset tudnak.

A budapesti stúdióban kézzel készülnek a hagyományos roma motívumokat felelevenítő rózsás kendők, szoknyák és ruhák mellett az egyéb, a népviseleti motívumokat felelevenítő kiegészítők, ékszerek is. Bár a stúdió kínálatával egyelőre a nőket célozza meg, néhány hete egy egyedi tervezésű férfiinget is készítettek. A Varga Erika által tervezett ruhát viselte az Országgyűlés alakuló ülésén Osztolykán Ágnes is, az LMP képviselője.

Az üzlet és a műhely - amelyben romák és hátrányos helyzetű emberek dolgoznak - közösségi vállalkozásként működő szociális szövetkezet. A vásárlóknak csak egy része roma. A legjobb minőségű anyagokból, sokszor eredeti indiai selymekből készült ruhák, szoknyák már Európa több városában élő ember érdeklődését is felkeltették, előfordult, hogy Svájcból érkezett hozzájuk vásárló.

Varga Erika abban bízik, hogy egyre több ember ismeri meg és viseli majd a roma népviselet újraformált termékeit. Ehhez hozzájárulhat, hogy az ország első roma divatbemutatóján látott munkák felkeltették a közönség érdeklődését. Mindemellett a napokban zárul az a pályázat, ahová egyedi tervezésű ruhák és ékszerek, kiegészítők rajzait várja a Romai Design Stúdió, és a legjobbak között kiválasztott pályamunkákkal együtt ősszel egy újabb bemutatón tárják a közönség elé.

A különleges rendezvényt a Bánkitó Fesztivál szervezte, amely az augusztus 5. és 7. között tartandó programsorozatának témájául a kisebbségi kultúrák találkozását tette meg. A Romani Design filozófiája, hogy a minden szinten egyre inkább jelen lévő és fokozódó társadalmi konfliktust, a romák elleni előítéletet a divat világán keresztül csökkentsék.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Divat Folk Gödör Klub Cigányság

Ajánlott bejegyzések:

  • Mit szűr a szűr? Mit szűr a szűr?
  • Újra szól a katalán rumba a Kobuciban! Újra szól a katalán rumba a Kobuciban!
  • Jön a Cigány Dal Napja! Jön a Cigány Dal Napja!
  • A világzenére fókuszál Szigetvár A világzenére fókuszál Szigetvár
  • Amit a böjtről tudni érdemes Amit a böjtről tudni érdemes

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr327880106

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard