Az USA hadserege manga stílusú képregényekkel szeretné megtanítani a japán gyerekeknek, hogy pontosan miért is jó nekik a két ország szövetsége.

A képregénnyel a Japán és az USA közötti biztonsági szerződés ötvenedik évfordulójára szeretnének emlékezni. Japán nyelven adják majd ki, és a hangzatos, A mi szövetségünk – A tartós kapcsolat címet kapta.
A nevelő célzatú képregény készítői még a főszereplő gyerekek neveit sem adhoc választották ki. A japán kislány Arai Anzunak hívják, ami kiejtve hasonlít a japán „szövetség” szóhoz, az amerikai kisfiú pedig az Usa-kun nevet viseli.
A két gyerek párbeszédeiből derül majd ki, hogy miért fontos a japánoknak Amerika. A kisfiú elmagyarázza a kislánynak, hogy azért védi meg az otthonát, mert szövetségesek. „Fontos barátai vagyunk egymásnak.” Anzu pedig leszögezi, hogy „jó, hogy van olyan barátod, akiben megbízhatsz.”
Az amerikai hadsereg közügyeivel foglalkozó iroda japán kirendeltségének igazgatója, Neal Fischer őrnagy szerint a képregény „bájos megközelítésben, két fiatal szemén keresztül mutatja be a szövetséget és azt, hogy miért vannak amerikai katonák Japánban.”
A történetet azért öntötték manga formába, mert „ez egy igen elterjedt médiaformátum Japánban, legalább annyian, ha nem többen olvassák, mint az újságokat”, tette hozzá az őrnagy. A képregényből az on-line változat mellett néhány nyomtatotthoz is hozzá lehet majd jutni az amerikai bázisokon.
Az Egyesült Államok és Japán 1960-ban kötött biztonsági szerződést, ami miatt Japánban a mai napig 47 ezer amerikai katona állomásozik. A csapatok több mint felének Okinawán van bázisa, amely miatt volt némi nézeteltérés nemrég a két ország között. A 2006-ban aláírt amerikai-japán megállapodás értelmében Futenmát, az egyik okinawai támaszpontot bezárják, de 2014-ig helyette egy másik amerikai támaszpontot nyitnának a sziget egy távolabbi pontján, Henokóban. Ez ellen azonban sok japán tiltakozott, mert szerintük Okinawának nincs szüksége még egy amerikai támaszpontra. A támaszpont körül kialakult botrányba Japán miniszterelnöke, Yukio Hatoyama is belebukott.
Forrás: BBC