Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
80 éves Alfred Brendel

80 éves Alfred Brendel

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2011. 01. 05.
„Az embert emberré tette…” – vasárnap zárt a DOMBOS FEST
2026-06-29 20:24:10

A DOMBOS FEST idei vasárnap esti fellépője volt a Szegedről érkező Csizmadia Anna – Nagy Gábor – Szokolay

„Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra”
2026-06-22 13:26:04

A vajdasági Dombos Festről Horváth Lászlóval, a fesztivál alapító-művészeti vezetőjével – egyben a Fonó

Vecsei H. Miklós a Zsámbéki Nyári Színházról
2026-06-22 12:31:15

Idén is megnyitja kapuit a nagy múltú Zsámbéki Nyári Színház , amelynek előadásai a már jól ismert

26. alkalommal vár mindenkit a DOMBOS Fest
2026-06-08 15:45:04

A Dombos Fest 2026-ban a „4 nap újratervezés” mottóval várja közönségét a kishegyesi löszfal alatt – az

további bejegyzések a szerzőtől »

Ma ünnepli nyolcvanadik születésnapját az osztrák Alfred Brendel, a XX. és XXI. századi zenetörténet egyik legnagyobb zongoraművésze; A Birthday Tribute című lemeze néhány hete jelent meg.

A korongra egy-egy Mozart- és Brahms-zongoraverseny mellé Beethoven A-dúr szonátája (Op. 110) és négy Schubert impromptu került a Decca kiadó archívumából. Kiadtak egy születésnapi válogatást is, amelyről Bach, Mozart, Beethoven, Weber, Liszt és Muszorgszkij művek hallhatók Brendel előadásában.

A zongoraművész két évvel ezelőtt vonult vissza a pódiumtól. Búcsúturnéja során 2008-ban a Budapesti Fesztiválzenekar kíséretével három emlékezetes koncertet adott a Művészetek Palotájában. Három évvel korábban a Zeneakadémia nagytermében lépett fel; a hangverseny után a Közép-európai Egyetemen (CEU) beszélgetett Esterházy Péterrel.

A világhírű muzsikus egész pályája során érzékenyen reagált a társadalmi és az esztétikai kérdésekre. Sokat publikált ezekről a témákról, Tűnődések a zenéről címmel egy tanulmánygyűjteményét 1981-ben a Zeneműkiadó kiadta magyarul.

Legújabb kötete februárban jelenik meg, ez verseket és humoros karakterű írásokat tartalmaz a zenéről, a kiadó a Berlini Filharmónia. A könyv megjelenésekor konferenciát is rendeznek, egy másik tanácskozás Bécsben ugyancsak a sokoldalú művész életművével foglalkozik.

Alfred Brendel 1931. január 5-én született a morvaországi Wiesenbergben, amely ma Loucná nad Desnou néven Csehországban található. Zágrábban kezdte zongoratanulmányait, majd Grazban folytatta, rövid ideig mestere volt a Liszt-növendék Bernhard Stavenhagen is. Valójában autodidakta módon tanult meg zongorázni, sőt festeni is; a festészet és a költészet végigkíséri életét.

Első hangversenyét 17 éves korában Grazban adta, az estnek A fúga a zongorairodalomban címet adta. A műsorban Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms és Liszt Ferenc művei mellett saját fúgái is szerepeltek. 1949-ben megnyerte a bolzanói Busoni versenyt, 1950-ben pedig elkészült első lemezfelvétele és ezzel elindult páratlan nemzetközi karrierje.

A zongoraművész 1971 óta Londonban él. Alfred Brendelt a német klasszika és a
korai romantika (Beethoven, Mozart, Schubert) egyik legelmélyültebb előadójának tartják.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Zene Komolyzene

Ajánlott bejegyzések:

  • Concerto Mesteriskola Albrecht Mayer oboaművésszel Concerto Mesteriskola Albrecht Mayer oboaművésszel
  • „Az embert emberré tette…” – vasárnap zárt a DOMBOS FEST „Az embert emberré tette…” – vasárnap zárt a DOMBOS FEST
  • Etnofon az I. OniFeszt-en Etnofon az I. OniFeszt-en
  • „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra” „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra”
  • Vecsei H. Miklós a Zsámbéki Nyári Színházról Vecsei H. Miklós a Zsámbéki Nyári Színházról

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr507886334

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása