A koprodukciós lehetőségekben, valamint a nemzetközi sztárok és az ország természeti szépségeinek vonzerejében bízik a feltámadóban lévő grúz filmgyártás.
A koprodukciós együttműködés legújabb példája a The Loneliest Planet (A legmagányosabb bolygó) című film, amelyet Gael Garcia Bernal főszereplésével teljes egészében Grúziában forgattak tavaly nyáron. A független német-amerikai produkcióban készül thriller egy fiatal pár útját kíséri végig a vad grúz vidéken. Az idén mozikba kerülő filmet az Amerikában élő, orosz származású Julia Loktev rendezte."Az egész világ kíváncsi lesz rá Bernal miatt, és a csodálatos grúz hegyek szintén megragadják majd az emberek figyelmét" - jósolta a Loktev mellett segédrendezőként dolgozó Zaza Rusadze, aki négy éve Zazarfilm néven produkciós és forgalmazó vállalatot alapított Grúziában.
A grúz filmgyártás a Szovjetunió összeomlása után gyakorlatilag megszűnt - emlékeztetett Rusadze. A nyugati partnerek felkutatása, az új piacok megkeresése és az együttműködés a feltámadóban lévő grúz filmipar stratégiájának része - mondta.
A grúz kulturális minisztériumhoz tartozó Nemzeti Filmközpont egy éve kérvényezte csatlakozását az Európai Filmtámogatási Alaphoz (Eurimages), amely az Európa Tanács felügyeletével európai filmek finanszírozását támogatja és segíti forgalmazásukat.
Az első koprodukciós munkára tavaly került sor spanyol közreműködéssel. Mint arról Rusadze beszámolt, a Nemzeti Filmközpont éves 1,8 millió eurónyi (488 millió forint) költségvetéséből 120 ezer eurót (32 millió forintot) fordított a spanyol Miguel Ángel Jiménez Chaika című produkciójára. A mozikban ugyancsak idén debütáló film egy tengerész hazatérését mutatja be a kazah sztyeppére.
A grúzok abban is erősen bíznak, hogy a filmeken keresztül sokan felfedezik a 4,5 millió lakosú ország érintetlen természeti szépségeit, és nemcsak a filmiparnak tesz jót, hanem fellendítheti az idegenforgalmat is.
Forrás: MTI