Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Romagyilkosság a IX. kerületben

Romagyilkosság a IX. kerületben

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2011. 03. 10.
Tradíció és elegancia találkozása – Átadták a Kis fekete pályázat díjait
2025-10-14 09:25:02

Tíz alkotó vehetett át elismerést a Hagyományok Háza Kis fekete pályázatán, ahol a népművészet és a

Tiszta őrület – Woody Allen legújabb darabjának világpremierje Budapesten
2025-10-13 18:00:00

November 7-én a Centrál Színházban mutatják be Woody Allen legújabb vígjátékát, a Tiszta őrületet

Szembe mersz nézni azzal, akivé válhattál volna?
2025-10-13 17:08:25

Vigh Bálint új független filmje, a KONEKT az önismeret és a traumafeldolgozás kérdéseit vizsgálja egy

Dalokból szőtt történelem – megjelent a Dalszerző Bookazin
2025-10-10 17:00:00

Megjelent az Artisjus első Dalszerző Bookazin kiadványa, amely több mint száz év magyar zenetörténetét

további bejegyzések a szerzőtől »

A túlélőkkel, családtagokkal, falubeliekkel készített interjúkon keresztül dolgozza fel a 2008-2009-es romagyilkosságokat a PanoDráma Szóról szóra című darabja; a dokumentumszínházi előadás csütörtöktől látható a budapesti Trafó - Kortárs Művészetek Házában.

Mint Lengyel Anna, az előadás ötletgazdája és kreatív producere az MTI-nek felidézte, a Szóról szóra a PanoDráma antirasszista sorozatának harmadik darabja, két Elfriede Jelinek-színmű után.

"Az osztrák írónő tavaly áprilisban bemutatott, Kézimunka című színműve például arról szól, hogy egy elmebeteg rasszista Ausztriában meggyilkolt négy cigányt. A szerzőt a tettnél jobban izgatja a többségi társadalom reakciója, illetve annak hiánya, ahogy engem is ez érdekel" - vont párhuzamot a friss előadással a PanoDráma vezetője.

Az alkotó emlékeztetett arra, hogy miután hat helyen támadtak meg cigányokat hasonló módszerrel, Tatárszentgyörgyön a rendőrség a kezdeti, felületes helyszínelés után még éjszaka átadta a terepet a Csorba család házánál, azt állítva, hogy nem történt gyilkosság.

A Szóról szóra az első hazai verbatim, azaz szó szerinti dokumentumszínház. Ennek a műfajnak az a lényege, hogy kizárólag szó szerinti anyagokból épül fel: itt részben az internetről, blogokból gyűjtött anyagokból, de nagyrészt saját interjúkból - szólt a produkcióról.

"Az interjúkat szigorúan szó szerint használjuk fel, semmit sem stilizálunk. Természetesen a szerkesztés így sem hiányozhat: hogy melyik interjúkból, azok melyik részeivel dolgozunk, milyen sorrendbe rakjuk össze, ez a mi kreatív művészi döntésünk, szem előtt tartva persze, hogy ne manipuláljuk az anyagot" - fogalmazott.



Mint elmondta, nem egyszerű színészeket, hanem olyan alkotótársakat keresett, akikről tudni lehetett, hogy képesek saját ötleteket hozni, hozzátenni az előadáshoz. "Tavaly, mikor az Amnesty International romagyilkosságokkal kapcsolatos jelentése készült, én tolmácsoltam nekik a legtöbb helyen, ekkor már elég sokat utaztam és interjúztam. Idén az egész csapat elkezdett utazni, különböző helyekre különböző teamek, már közösen gyűjtöttük az anyagot a színészekkel, dramaturgokkal" - számolt be a munkafolyamatról a koncepciógazda.

Lengyel Anna elmondása szerint többek között Tatárszentgyörgyön, Sajóbábonyban, a galgagyörki polgármesterrel, illetve Lakon készültek interjúk. Utóbbi faluban január 23-án meggyilkoltak egy idős asszonyt, és ezt követően négy gyereket vettek őrizetbe, majd a PanoDráma művészeinek jelenlétében két felnőttet is.

"Megtaláltuk egy lány blogját, aki gyerekkorától szőkére festette a haját, és kék kontaktlencsét használt, hogy ne nézzék cigánynak, első nagy szerelmének mégis az vetett véget, hogy kiderült a származása. Egy másik, mesés történet viszont hihetetlen humorral vág vissza az erőszaknak, azzal, hogy a "cigány superman" népmesei eszközökkel védi ki a gárdistákat" - árulta el a kreatív producer. Mint hozzáfűzte, a darabban eredetileg volt egy "politikusi vonal" is, de ezt végül elhagyták.

Az alkotók február végén már megmutatták az előadást az interjúalanyoknak, hogy azok esetleg "megvétózhassák" az elhangzottakat, de ilyenre végül nem került sor - idézte fel Lengyel Anna.

A dokumentumszínházi produkciót csütörtökön, pénteken és szombaton láthatja a Trafó közönsége, de a darab már Szegedre is meghívást kapott. Az alkotók elmondták: ha érkezne meghívás, szívesen vinnék az előadást kelet-magyarországi falvakba is.

A magyar nyelven, angol felirattal előadott darabban Bánki Gergellyel, Feuer Yvette-tel, Hárs Annával, Orsós Róberttel, Ördög Tamással, Schermann Mártával, Szamosi Zsófiával és Urbanovits Krisztinával találkozhat a közönség. A Szóról szóra dramaturgjai Bíró Dénes, Garai Judit, Hárs Anna és Merényi Anna voltak.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Színház Trafó Cigányság

Ajánlott bejegyzések:

  • Átadták a Színikritikusok díját Átadták a Színikritikusok díját
  • Mucsi Zoltán visszatér – Egy életem stand up est Mucsi Zoltán visszatér – Egy életem stand up est
  • Először Magyarországon: érkezik a Wicked az Erkel Színház színpadára Először Magyarországon: érkezik a Wicked az Erkel Színház színpadára
  • Szeretőből egy is sok - brit vígjáték a Rózsakertben! Szeretőből egy is sok - brit vígjáték a Rózsakertben!
  • Katlanra fel! Kedden indul a 18. Ördögkatlan Fesztivál Katlanra fel! Kedden indul a 18. Ördögkatlan Fesztivál

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard