Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Mától tilos a burkaviselés a franciáknál

Mától tilos a burkaviselés a franciáknál

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2011. 04. 11.
Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál
2025-06-27 09:00:33

Ismét lángra lobban Sukoró Szent Iván-éji tüze! A nyári napforduló alkalmából koncertek, táncház és

Magyar tehetségek is a reflektorfényben a Bartók Világversenyen
2025-06-24 12:28:09

31 fiatal zongorista, köztük hat magyar lép pódiumra idén szeptemberben a Zeneakadémián megrendezett versenyen.

további bejegyzések a szerzőtől »

A francia társadalom nagy része által erősen vitatott törvény ellen hétfő reggel csöndes felvonulással tiltakoznak Párizs utcáin.

A tiltó rendelet vonatkozik a burkára, az egész testet beborító lepelre, amelyhez tartozik egy arcot takaró kendő is, valamint a nikábra, a teljes arcot elfedő fátyolra, amelyen mindössze csak szemnyílások találhatók.

Az iszlám nők másik, vallási viselete, a hidzsáb, amely az asszonyok haját és nyakát takarja, az arcukat szabadon hagyja és a csador, amely a nők testét hivatott elrejteni, arcukat azonban láttatni engedni, nem esik törvényi tiltás alá.

Az pedig, aki megszegi a törvényt 150 Euro pénzbírságra vagy közmunkára számíthat. Az iszlám nők azonban általában nem önszántukból hordják ezeket a ruhadarabokat. Az iszlám vallási könyv, a Korán szigorúan megszabja a nők életét, előírja, hogyan viselkedhetnek mit és mikor tehetnek, és persze azt, hogy mit viselhetnek. Ezen vallási rendelkezések megszegése pedig súlyos, akár halálbüntetést is vonhat maga után.

Ezen okok miatt a francia törvény azokat is szankcionálja, akik feleségüket vagy lánygyermeküket burka vagy nikáb viselésére kötelezik. Ezen büntetési tételek sokkal súlyosabbak, mint a ruhákat viselőkre vonatkozóak. Az a személy ugyanis, aki burka vagy nikáb viselésére kötelez valaki, akár egy év szabadságvesztésre vagy 30,000 Euro pénzbírságra is számíthat. Ha pedig fiatalkorú személlyel teszik ugyanezt, az akár két év börtönbüntetéssel vagy 60,000 Euro pénzbírsággal is sújtható.

A törvényt már októberben elfogadta a francia parlament, ám csak most, fél évvel később lépett életbe, elég türelmi időt hagyva az embereknek, hogy tájékozódjanak a törvény részleteivel kapcsolatban.

A francia rendelet kapcsán már több ország, ahol jelentősebb iszlám kisebbség él, mint például Németországban, Nagy- Britanniában és Spanyolországban is fontolgatják hasonló törvény bevezetését.

Nikábban indult el hétfő reggel egy fiatal francia nő Avignonból Párizsba, hogy így tiltakozzon a Franciaországban ezen a napon életbe lépett jogszabály ellen, amely megtiltja a teljes arcot takaró kendő viselését.

"Meghívtak, hogy vegyek részt egy televízióműsorban, oda indultam, amikor rájöttem, hogy április 11. van" - mondta mondta Kenza Drider újságíróknak nyilatkozva az avignoni pályaudvaron. A 32 éves, szociális munkásként dolgozó nő hozzátette: a törvény megsérti a szabad vallásgyakorláshoz fűződő jogait, ezért úgy döntött, hogy a megszegésével tiltakozik ellene.

A francia hatóságok szerint az ország 4-6 milliósra becsült muzulmán lakosságából mintegy 2000 nőt érint a jogszabály. Becsléseik szerint ugyanis ennyien viselték eddig a Dél-Ázsia és az Arab-félsziget egyes részein hagyományos, egész arcot takaró kendőt.

Az Amnesty International, a nemzetközi emberjogi szervezet viszont felszólította a francia államot, hogy vonják vissza a törvényt, mivel az súlyosan sérti az emberi jogokat és a szabad önrendelkezést.

Forrás: CNN

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Politika Franciaország Vallás Iszlám Folk Néprajz

Ajánlott bejegyzések:

  • Őshonosok a hazában Őshonosok a hazában
  • Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben
  • Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes
  • Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója
  • Világzenei Kavalkád Óbudán: Hetedszerre is Kobuci Kert Világzenei Kavalkád Óbudán: Hetedszerre is Kobuci Kert

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard