A maya papok úgy tűnik, elszámolták magukat, nem 2012-ben jön el a világvége – legalábbis egy Harold Camping nevű műkedvelő Biblia-tudós szerint.
A 88 éves Camping majdnem 70 éve vizsgálgatja a Bibliát, és mint elmondta, egy komplett matematikai rendszer van elrejtve a sorok között: a megfejtés szerint pedig a világvége pontos időpontja 2011. május 21. lesz.
A jóslat szépséghibája, hogy Camping egyszer már megjövendölte az Ítélet Napjának dátumát, mégpedig 1994. szeptember 6-ra. Tucatnyi hívővel gyűltek össze aznap, de úgy tűnik, csalódottan kellett távozniuk, a legmegalapozottabb információk szerint ugyanis aznap a világvége érdeklődés hiányában elmaradt - adta hírül az SF portál.
Egy másik tanulmány szerint sem kell aggódnunk a két év múlva bekövetkező apokalipszis miatt, ugyanis az ezt megjósló maja naptárt félreértelmezték, és az előrejelzés téves.
Az ősi törzs kalendáriuma az eddigi fordítások szerint 2012. december 12-ig jegyzi a jövőt, majd véget ér. A befejezetlen naptár sok találgatásra adott okot a kutatók és laikusok körében, többféle elképzelés is született értelmezésére.
A legelterjedtebb elképzelés az, hogy két év múlva a tizenkettedik hó tizenkettedik napján eljön az armaggedon, és az egész világ gyökeresen meg fog változni. Az ezoterikusok szerint egy új világ fog születni a régi hamvaiból, ahol a háború és szenvedés ismeretlen lesz, mások – köztük orosz kutatók – úgy vélik, hogy a világvége, mint egy végső háború fog testet ölteni, ahol új hatalmak, és új értékrend alakul majd ki.
A legújabb kutatások szerint viszont az egész elképzelés téves. A maják ugyanis más számrendszerrel számoltak, mint mi, és nem a GTM- et (greenwichi idő) vették alapul, a Gergely-naptárral természetesen még köszönő viszonyban sem álltak. Az ő rendszerükben 52 éves periódusok voltak, ciklusonként13 szökőnapot beiktatva, így csúszások fordulhatnak elő, ha ezt a számítási rendszert a Gergely-naptárba konvertáljuk át. Gerardo Aldana „ Calendars and Years II : Astronomy and Time in the Ancient and Medieval World” című műben arról ír, hogy az átszámítás során úgy 100 évvel eltévesztettük a világvégét.
Az án. „Hosszú Számítás” legfrissebb fordításaihoz már más dokumentumokat is segítségül hívtak, pl. maja nyelven, ám latin betűvel íródott feljegyzéseket, amik segítségével újra tudják értelmezni a kalendárium jóslatait. Ebben nagy segítség lehet az az új módszer, amit GMT – állandónak hívnak, és az új dokumentumok feltárásának kapcán figyeltek fel rá a tudósok. Ezzel az új számítási módszerrel ültetik át a régi naptár számait a Gergely-naptárba.
Az új módszert Floyd Lounsbury amerikai nyelvész és antropológus is megvizsgálta. Ő a Drezdai Vénusz Kódexhez, a Vénusz bolygó mozgását alapul vevő maja naptárhoz viszonyította az új módszerrel kiszámolt időpontokat, amik fedték egymást.
Ám sokan, köztük Gerardo Aldana sincs még teljesen meggyőzve az eddigi eredmények és az új számítási módszer pontosságáról. Úgy tűnik a tudósoknak szükségük lesz egy újabb ősi naptárra, hogy azon is kijelöljék a világ új végét.