Közleményben foglaltak állást felsőoktatás átalakításáról a magyarországi kutatóegyetemek rektorai. Amellett, hogy egyetértenek a változtatás szükségességével, kifejtik a jelenlegi tervezettel kapcsolatos aggályaikat is.
„Egyetértünk minden olyan törekvéssel, amely javítja a magyar felsőoktatás minőségét és eredményességét; szerkezetét a társadalmi és a piaci igényekhez igazítja; továbbá a felsőoktatás szereplőin hatékonysági mutatókat kér számon” – áll a közlemény elején.
A rektorok továbbá felháborítónak tartják, hogy a Széll Kálmán Terv angol nyelvű változata „a magyar felsőoktatás meglévő, valós, nemzetközileg elismert értékeit semmibe vevő állításokkal indokolja a beavatkozás szükségességét.”
Az intézményvezetők véleménye szerint az új felsőoktatási törvény csak akkor képes az ország érdekeit hosszú távon szolgálni, ha azáltal a felsőoktatás rendszere minőségközpontú és kiszámítható, finanszírozása pedig minden szereplő számára átlátható.
A nyilatkozatot a BME, az ELTE, a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem rektora írta alá.