Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Ma lenne 50 éves a tragikus sorsú hercegnő

Ma lenne 50 éves a tragikus sorsú hercegnő

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2011. 07. 01.
Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában
2025-07-03 18:13:45

A magyar népzene különleges hangzása, a cimbalom egyedisége és a Cimbaliband szenvedélye ragadta magával a

A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

további bejegyzések a szerzőtől »

Ötvenéves lenne pénteken Lady Diana Spencer, vagyis Diana hercegnő, Károly brit trónörökös 1997-ben elhunyt volt felesége

Harminc évvel ezelőtti frigyük a XX. század világraszóló tündérmeséjeként indult, és akkor még senki nem sejtette, hogy II. Erzsébet királynő elsőszülött fiának és a norfolki nemesi család óvónőként dolgozó, húszéves leányának házassága a brit monarchiát alapjaiban megrázó botránysorozattal, majd tragédiával végződik.



A walesi herceg és választottja 1981. július 29-én 600 ezer lelkes alattvaló sorfala között hajtatott a londoni Szent Pál-székesegyházhoz, ahol 3500 meghívott előkelőség jelenlétében adta össze őket Robert Runcie, Canterbury akkori érseke, az anglikán világegyház első számú vallási méltósága. A múlt század legnagyobb királyi esküvőjének tévéközvetítését világszerte becslések szerint egymilliárdan nézték.

Diana azonban minden bizonnyal már akkor tudta, hogy szerelmi vetélytársa van Károly ifjúkori kedvese, Camilla Parker Bowles személyében.

Camilla és Károly 1972-ben találkozott egymással egy lovaspólómeccsen, és kapcsolatuk szinte azonnal romantikus jelleget öltött. Éppen ezért máig nem teljesen tisztázott, hogy a polgári származású, de közeli felmenői között királyi ágyasokat és udvari bennfenteseket is számon tartó, akkor még hajadon Camilla és a brit trón agglegény várományosa miért nem kelt egybe, miért kötötték össze életüket másokkal, miért kellett három évtizeden keresztül rejtőzve, sokáig házasságtörő módon ápolniuk kapcsolatukat.

A nyilvánosság előtt annyi ismert, hogy Károly nem sokkal megismerkedésük után haditengerészeti szolgálatba állt, és kötelmei miatt sokáig távol volt Camillától. Hírek szerint hazaérve döbbenten és depresszióhoz közeli lelkiállapotban fogadta a hírt, hogy tengerjárása közben kedvese hozzáment az ő egyik katonatiszt barátjához, Andrew Parker Bowleshoz, Erzsébet anyakirálynő - II. Erzsébet királynő édesanyja - keresztfiához.



A trónörökös és Camilla viszonya azonban ezután sem szakadt félbe, olyannyira nem, hogy Diana hercegnő váltig állította: Camilla előbb értesült arról, hogy a herceg meg akarja kérni a kezét, mint ő maga.

Bizalmas körökben Diana csak úgy emlegette férje szeretőjét, hogy "az a rottweiler". 1995-ben, házassága vége felé példátlan hatású, világszerte százmilliók által látott BBC-interjúban osztotta meg a közvéleménnyel is, hogy tudomása van Károly házasságtörő kapcsolatáról. Híressé vált, keserű félmosollyal odavetett mondata - "kicsit zsúfolt ez a házasság ... mivel hárman vagyunk benne" - azóta is szállóige a brit sajtóban.

Diana akkor már három éve nem élt együtt férjével - különköltözésüket 1992-ben John Major miniszterelnök jelentette be hivatalosan a londoni alsóházban -, és 1996-ban el is vált Károlytól.

A hercegnő 1997. augusztus 31-ének hajnalán, lesipuskás fotósok motoros hadától üldöztetve halt meg Párizs egyik közúti aluljárójában, amikor a fotósokat lerázni próbáló - a rendőrségi vizsgálat által erősen ittasnak talált - sofőrje 100 kilométeres sebességgel nekivezette a Mercedest az egyik pillérnek. A világ soha nem fogja elfelejteni azokat a képeket, amelyeken a fotóriporterek a roncs körül tülekednek, igyekezve minél közelibb képeket lekapni az ülések közé szorult, belső vérzéstől haldokló Dianáról...



A szerencsétlenség körülményeit a francia rendőrség hat, a Scotland Yard pedig további három évig kutatta, és mindkét vizsgálat tragikus balesetnek minősítette a történteket. Lord John Stevens, a Scotland Yard volt főparancsnoka, a brit vizsgálat vezetője 2006-ban 871 oldalas jelentést tett közzé a brit rendőrségi vizsgálat eredményeiről. A jelentés elsődleges fontosságú megállapítása szerint nem volt olyan konspiráció, amely a hercegnő vagy a kocsiban vele utazók meggyilkolására irányult volna.

Az összeesküvés-elmélet fő terjesztője Diana akkori barátjának, Dodi Fayednek az édesapja, Mohamed Fayed brit-egyiptomi mágnás. Fayed szerint Dianát és a párizsi autóbalesetben vele együtt meghalt Dodit az udvar - elsősorban Fülöp edinburghi herceg, II. Erzsébet királynő férje - gyilkoltatta meg a brit külső elhárítás (MI6) közreműködésével. Ennek indoka szerinte az lett volna, hogy Dodi és Diana házassági terveket szőtt, ám a királyi család nem akart "hithű muszlim mostohaapát" Diana és Károly trónörökös két fiának, Vilmos és Harry hercegnek. Az idősebbik testvér, Vilmos egy nap - édesapja után - maga is Nagy-Britannia uralkodója lesz.

Az idősebbik Fayed állításait brit hivatalos körökben abszurdnak tartják, az udvar pedig - nyilvánosan - nem is foglalkozik velük.

Diana emlékét - a néhai hercegnő idősebbik fiának köszönhetően - nemrégiben sokkal meghittebb formában idézhették fel az alattvalók.



Vilmos herceg, aki április 29-én esküdött örök hűséget polgári származású menyasszonyának, Catherine Middletonnak a londoni Wetsminster-apátságban, tavaly novemberben édesanyja jegygyűrűjével jegyezte el kedvesét. Vilmos édesapja, Károly herceg ugyanezzel az akkor 28 ezer fontba kerülő, apró gyémántokkal kirakott, zafírkővel díszített 18 karátos aranygyűrűvel jegyezte el 1981-ben Dianát.

Vilmos az eljegyzés bejelentése után közölte: azért választotta ezt a jegygyűrűt, mert úgy érzi, hogy így néhai édesanyja is kettőjük életének részesévé válhat. A fiatal herceg e választása minden felmérés szerint nagyon népszerűnek bizonyult, szinte mindenki úgy érzi, hogy Diana emlékének ápolására Vilmos nem is találhatott volna megfelelőbb módot.

Forrás: Hirado.hu

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Anglia Lavór Kate and William

Ajánlott bejegyzések:

  • Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden
  • „Ennyike?” – A kérdés, amit nem lehet megkerülni „Ennyike?” – A kérdés, amit nem lehet megkerülni
  • Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson
  • A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus
  • Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr157897872

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard