Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Irodalmi-zenei szenzáció: Presser és Parti Nagy közös művel rukkolt elő

Irodalmi-zenei szenzáció: Presser és Parti Nagy közös művel rukkolt elő

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2011. 10. 13.
Tradíció és elegancia találkozása – Átadták a Kis fekete pályázat díjait
2025-10-14 09:25:02

Tíz alkotó vehetett át elismerést a Hagyományok Háza Kis fekete pályázatán, ahol a népművészet és a

Tiszta őrület – Woody Allen legújabb darabjának világpremierje Budapesten
2025-10-13 18:00:00

November 7-én a Centrál Színházban mutatják be Woody Allen legújabb vígjátékát, a Tiszta őrületet

Szembe mersz nézni azzal, akivé válhattál volna?
2025-10-13 17:08:25

Vigh Bálint új független filmje, a KONEKT az önismeret és a traumafeldolgozás kérdéseit vizsgálja egy

Dalokból szőtt történelem – megjelent a Dalszerző Bookazin
2025-10-10 17:00:00

Megjelent az Artisjus első Dalszerző Bookazin kiadványa, amely több mint száz év magyar zenetörténetét

további bejegyzések a szerzőtől »

Október végétől kapható a RUTINGLITANG

2006 óta ez az első „új” Presser-album, ami a szerző 36 (!) újonnan komponált dalát és két feldolgozását (Pancsoló kislány, Szomorú vasárnap) tartalmazza.

Presser két éve kezdett foglalkozni Parti Nagy verseivel, a Szódalovaglás, az Esti kréta és a Grafitnesz című kötetekből maga válogatta a végül 74 perces CD szöveganyagát.

A versek és a szokatlan feladat erősen inspirálta a (talán maga emelte) korlátai ledöntésére. Dalokat írt, de, Parti Nagy verseihez hasonlóan, többségük nem követi a hagyományos dalforma szabályait, ott billegnek a „dalhatáron”. Presser filmes-, szinházi- és rádiós-tapasztalatait felhasználva, a hangclip, a kishangjáték felé tágítja ki a műfaj határait. A CD „termében”, illetve termeiben dramatikus körülmények között történnek meg ezek a polkák, keringők, kocsma- és kávéházi dalok. Pohár csörög, porszívómotoros orgona szuszog, székek és zongorák nyikorognak, táncolók trappolnak, odakünn elvonul egy lakodalmas zenekar -- a hallgató fantáziájára sokat bíz a zeneszerző is, ahogy a költő is.

Több mint 20 zongora szólal meg ezen a lemezen, hiszen a felvételek nem csak stúdióban, de külső helyszíneken, „terepen” is készültek, mindig ott, ahol a legizgalmasabb hangú, akár már mások számára használhatatlannak tűnő zongorát sikerült fellelni és levadászni, játékzongorától a kétszáz éves matuzsálemig.

A zongorákon kívül Presser és muzsikus kollegái kezében megszólal az éneklő-fűrész, a Pinuccio-féle bazalthárfa, különféle bádogdobok, a basszus-szájharmonika, tambura, hárfacimbalom és még jónéhány különleges, sokszor alig ismert hangszer.



Hogy e tárgy könyvcédé vagy cédékönyv, az lényegében mindegy, döntse el a hallgató/olvasó. A kötetben a lemez dalainak teljes szövege olvasható, a már régebbi, kötetben megjelent versek egyikét-másikát a munka során Parti Nagy újra vagy továbbírta, sőt, a könyv két publikálatlan szöveget is tartalmaz. Emellett Parti Nagy maga szerkesztette és lábjegyzetelte a kötetet.

Az extrahosszúságú cd-n a dalokat a szerző, Presser „adja elő” ám néhány dalban Falusi Mariann, Szalóki Ági, Váczi Eszter, Bíró Kriszta, Novák Péter, Rácz Zoltán, a Csík zenekar a közreműködő szólisták, Závada Pál fütyül, s Parti Nagy is mond-suttog pár szót, verssort.



A könyv grafikai terveit saját és Presser Gábor fotóinak felhasználásával Vető Gábor készítette.

RUTINGLITANG

(1 zenemasiniszta)

P r e s s e r ve rs Z e n é i ,
3 8 d a l ,
k i s h a n g j á t é k o k ,
k o c s m a d a l o k
é s m á s k e r i n g ő k
P a r t i N a g y v e r s e i r e,
73 p e r c b e n .

CD a k ö n y v b e n .

A kiadvány: papírborítású (keményfedelű) könyv, benne a 38 vers, képek, fotók, valamint a CD-melléklet.

A darabszám: kb. 35oo könyv. A várható megjelenés: 2011. október vége

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Irodalom Parti Nagy Lajos Presser Gábor

Ajánlott bejegyzések:

  • Erdő van idebenn: Tóth Marcsi az új Margó-díjas Erdő van idebenn: Tóth Marcsi az új Margó-díjas
  • Krasznahorkai László Nobel-díjas író világa Szentendrén – október végéig látható a Minduntalan kiállítás Krasznahorkai László Nobel-díjas író világa Szentendrén – október végéig látható a Minduntalan kiállítás
  • Krasznahorkai László kapta az irodalmi Nobel-díjat Krasznahorkai László kapta az irodalmi Nobel-díjat
  • Gyilkosság, romantika, Balaton Gyilkosság, romantika, Balaton
  • Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr807901568

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard