Itt a Múzeumok Őszi Éjszakája!
Első alkalommal rendezi meg az Oktatási és Kulturális Minisztérium november 14-én, szombaton a Múzeumok Őszi Éjszakáját, mely a nyári eseményhez hasonló rendszerben működik majd, de hangulatában alapvetően más lesz.Az őszi múzeumi éjszakai programot kísérleti jelleggel szervezi meg kulturális tárca, a kedvező közönségfogadtatástól függ, hogy lesz-e belőle hagyomány. Évek óta visszatérő, felmérésekkel is igazolt közönségigény mutatkozott arra, hogy évente több "Múzeumok Éjszakája"-program legyen.
A szervezőket felbátorította az idei nyári éjszaka sikere, hiszen akkor vált nyilvánvalóvá, hogy a rossz, esős, viharos idő nem tántorítja el az érdeklődőket, sőt a kedvezőtlen időjárás miatt még többen mentek be a múzeumokba, holott eddig sokan leragadtak a kültéri rendezvényeknél.
A szeptember 28-a óta zajló Múzeumok Őszi Fesztiváljának záró hétvégéjén kedvező időpontot kínált az új esemény lebonyolítására.
Számos múzeum vállalta a részvételt. Budapesten 30, vidéken 47 múzeumban lesznek meghosszabbított programok ezen az estén. Minden résztvevő intézmény külön támogatást kapott a program megvalósításához.
A nyárihoz hasonló a rendszer: egy jeggyel lehet belépni a részt vevő múzeumok mindegyikébe, programfüzet segíti a tájékozódást, a jegyekből származó bevétel a múzeumokhoz kerül.
Szentendrén például honfoglalás kori játszóház és a Fő téren felállított jurta várja az érdeklődőket.
A Szentendrei Képtár "Nem múlt el nyomtalanul…" című honfoglalás kori kiállításához kapcsolódva tarsolylemezt, hajkorongot, veretmotívumokat készíthetnek az érdeklődők, de különleges tárlatvezetés és előadások is segítik a múlt megismerését; a tudomány képviselői közül Révész László és Füredi Ágnes régészek mutatják be a legújabb kutatási eredményeket – mondta el az MTI-nek Krizbainé Szabó Éva, a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának (PMMI) munkatársa.
A vállalkozó kedvűek stratégiai játékot is kipróbálhatnak, ahol Homoki Gyula vezetésével a kalandozások korának egyik győztes ütközetét rekonstruálhatják ólomkatonákkal a résztvevők.
Az éjfélig tartó programban dokumentumfilmek segítségével felidézik az idén tavasszal előkerült magyar régészeti szenzációhoz, az aranyozott ezüst tarsolylemezhez kapcsolódó ásatások körülményeit és megelevenedik egy honfoglalás kori visszacsapó reflexíj elkészítési módja is, a közönség kérdéseire pedig a rendező, Székely Orsolya válaszol.
A PMMI munkatársa hozzátette: a Fő téren berendezett kazak típusú jurta segítségével átélhetővé válnak honfoglaló őseink mindennapjai, az érdeklődőknek "honfoglalás kori vitézek" nyújtanak tájékoztatást.