Nyalókától a repülőig minden egy helyre vezet az online enciklopédiában.
Minden a filozófiáról szól, legalábbis a Wikipédia angol verziójában. A világ egyik legolvasottabb internetes oldalán a szócikkeken belüli linkekre kattintgatva az esetek 94.5%-ban a "Filozófia" szócikkhez jutunk.Ezt a jelenséget már korábban is felfedezték, és az oldal készítői megalkották a „Getting to Philosophy” című szócikket, melyben el is magyarázzák a mostanában reneszánszát élő időpocsékolási módszer működését. Ahhoz, hogy elővarázsoljuk ezt a beépített érdekességet, nem kell mást tennünk, mint egy tetszés szerinti szócikken belül az első olyan linkre rákattintanunk, ami nem zárójelben van, nem dőlt betűs, nem piros és nem az adott szó kiejtésével foglalkozik, tehát az első "normális" Wikipédiás link a szövegben. Ha ezt elegendő – nem is olyan sok – alkalommal megismételjük, akkor a „Philosophy” szócikkhez jutunk.
A filozófia dominanciája abból fakad, hogy a Wikipédia szerkesztőinek készített kézikönyv ajánlata szerint az egyes szócikkeket az adott kifejezés definíciójával kell kezdeni, így az esetek többségében egyre tágabb és tágabb kifejezések kerülnek az első link alá, míg végül elérkezünk a végállomáshoz.
Kevés esetben (a szócikkek 5.5%-ban) előfordul, hogy beragadunk egy körforgásba, vagy egyszerűen nincs link a szövegben, esetleg egy törölt oldalra jutunk.
A Kultúrpart szerkesztőségében eddig nem sikerült olyan szót beírnunk az online enciklopédiába, ami ilyen-olyan módon, de ne vezetett volna bennünket a filozófiához. Természetesen kipróbáltuk a magyar verziót is, de ott már az első szónál végtelen ciklusba keveredtünk, így valószínű, hogy ez csak az angol oldalon működik.
Próbálja ki Ön is!