Óriási vihart kavart az Egyesült Államokban a hamarosan szenátus elé kerülő, az internetes kalózkodás felszámolását megcélzó törvénytervezet.

A törvénytervezet alapvető célja az online kalózkodás felszámolása, csakhogy az ezzel szemben bevetett eszközökkel a Google-tól kezdve a Twitterig szinte minden közösségi és nagy netes felületet elpusztítana – mondta Gálffy Csaba, a hwsw.hu szakembere. Az internetes informatikai hírmagazin munkatársa szerint napokra megszűnhet a virtuális élet a nagy tartalomszolgáltatók nélkül.
A törvény arra született, hogy a különböző kisebb oldalakat, amelyek hamisított termékeket például különböző kalóz DVD-ket árulnak, le lehessen kapcsolni az internetről. Ezt úgy képzelik el, hogy ezeket az oldalakat – szigorúan Amerikában – letiltják, vagyis a helyi internetszolgáltatók megszüntetik őket. Ezenkívül az igazságügyi szervek a különböző kártyatársaságoktól, illetve bankoktól kérhetik, hogy az érintett kis internetes cégek felé ne engedjenek kifizetéseket. A probléma az, hogy a törvény jelen formájában hatály alá kerülne az összes internetes szolgáltatás a Facebooktól a Google-ig – mondta a szakember. A tervezet ugyanis a webes szolgáltatókat teszi felelőssé a felhasználók illegális tartalmaiért, miközben a jogsértést nem is az oldal követi el, hanem az, aki feltölti a kifogásolható anyagot, például egy videómegosztóra egy moziban kamerával felvett filmet. A szolgáltatók nem tudják megakadályozni az ilyen feltöltéseket, de a törvénytervezet szerint ezeket mégis egy pillanat alatt elérhetetlenné lehetne tenni – mondta Gálffy Csaba.
Az Egyesült Államokban tiltakozáshullám indult el a tervezet kapcsán. December közepén a Wikipédia szerkesztői azt nyilatkozták, tiltakozásul el fogják sötétíteni az internetes enciklopédiát. A kalózkodás elleni törvény ellen és mellett is hatalmas lobbizás indult be. Akadtak olyan cégek, amelyek kezdetben teljes erőbedobással támogatták, hogy ne lehessen a termékeiket letölteni a netről. Ilyen volt kezdetben a Nintendo és a Sony játékfejlesztő részlege is, végül azonban kihátráltak az Amerikában cenzúratörvénynek is nevezett jogszabály tervezete mögül.
„Egy bizonyos Go Daddy nevű amerikai domain regisztrátor – amely amúgy a világ legnagyobb ilyen vállalata – hatalmas össztüzet kapott a felhasználóitól amiatt, mert támogatta ezt a törvénykezést. Rengetegen elvitték a támogatás miatt tőlük a domaincímük kezelését, és ennek hatására a cég vissza is vonta a támogatását” - érzékeltette a nethasználók erejét a hwsw.hu szakembere. A törvény másik nagy támogatója, aki változtatott álláspontján, a szoftverek jogvédelméért felelős, Business Software Alliance nevű intézmény. Míg a szervezet kezdetben kiállt az elképzelés mellett, utóbb azt mondta, még rengeteget kell változtatni rajta, hogy a célját elérje.
A Google szerint, ha mostani formájában fogadják el a törvényt, akkor a világ egyik legborzasztóbb diktatúráinak egyikévé válhat az Egyesült Államok. Gálffy Csaba, a hwsw.hu szakembere szerint ráadásul szerinte a jogszabály nem is érné el célját, mert csak a weboldalakat kapcsolná le, de az online kalózok ettől függetlenül bárhova feltölthetik az illegális tartalmakat.
Forrás: Hirado.hu