Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
Nappali fényben is látható lesz a kozmikus robbanás

Nappali fényben is látható lesz a kozmikus robbanás

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 03. 23.
Elstartolt a Művészetek Völgye
2026-07-24 15:13:09

Ma reggel hivatalosan is kezdetét vette a 35. Művészetek Völgye: július 24. és augusztus 2. között ismét

Szavakkal festeni
2026-07-16 12:47:33

Értékes készségeket fejleszt a Hagyományok Háza ősszel induló képzése A jó mesemondó - Kovács Ágnes

Az emberség ünnepe
2026-07-15 14:46:33

Immár 19. alkalommal rendezik meg 2026. augusztus 4-8.között az Ördögkatlan Fesztivált, melynek

„Az embert emberré tette…” – vasárnap zárt a DOMBOS FEST
2026-06-29 20:24:10

A DOMBOS FEST idei vasárnap esti fellépője volt a Szegedről érkező Csizmadia Anna – Nagy Gábor – Szokolay

további bejegyzések a szerzőtől »

Az asztrofizikusok nagy esélyt látnak arra, hogy a közeljövőben egy hatalmas méretű szupernóva világítsa be az éjszakai égboltot. Ha ez bekövetkezik, olyan látványosságban lesz részünk, amely az utóbbi négyszáz évben nem fordult elő. A szupernóva robbanásának hatalmas fénye nagyjából három hónapig akkora erővel világít majd, hogy valószínűleg nappal is észlelhető lesz a kozmikus látványosság.

Történelmi eseménynek lehetünk tanúi a közeljövőben, ha a Betelgeuse (ejtsd: Bítöldzsúsz) nevű vörös óriás haláltusája úgy alakul, ahogy azt az asztrofizikusok megjósolták. Az említett csillag talán nem mindenki számára ismert, de aki már látta a tiszta éjszakai égbolton az Orion csillagképet, tudja, miről van szó. A Betelgeuse az éjszakai égbolt kilencedik, és az Orion csillagkép második legfényesebb csillaga. A vörös óriás fényessége a mérete és közelsége miatt jelentős. A csillag átmérőjét nehéz megállapítani, de nagyjából a Jupiter keringési pályájának átmérőjével egyezik meg. Ez azt jelenti, hogy ha a Nap akkora lenne, mint a Betelgeuse, hatalmas mérete a Jupiterig minden bolygót elnyelne. Az elképesztő kiterjedéshez képest viszont relatíve közel (megközelítőleg hatszáz fényévre) található a Földhöz, ezért is látszik annyira fényesnek.

Hatalmasságának oka az, hogy a csillag jelenleg életének utolsó stádiumában van, amelyet vörös óriás állapotnak hívunk. Ez az a kor, amelyet minden csillag elér utolsó egy-kétmillió évében. Hosszú időnek tűnhet, de emberi léptékben számolva a csillagnak ilyenkor már csak pár napja van hátra. A haldokló égitest ekkorra kimerítette a magjában lévő összes hidrogént, és a felszínéhez közeli üzemanyagból kezdi táplálni önmagát. Ennek következtében az energiatermelés helye a felszínhez közelebb helyezkedik el, így a csillag óriásira tágul. A tágulás következtében a vörös óriás nem képes arra, hogy saját gravitációs egyensúlyát fönntartsa, és szép lassan összeomlik.

A Betelgeuse esetében is pontosan ez történik. Kutatások szerint óriási anyagkilökődések mentek végbe az elmúlt években, ami annak a jele, hogy az égitest már nem képes egyben tartani önmagát. Emellett méretének rohamos csökkenéséről is beszámoltak, ami az összeomlási folyamat csalhatatlan tünete.

Ha egy vörös óriás teljesen kifogy az üzemanyagból, a tömegének függvényében két dolog történhet. A kisebb tömegű csillagokat a saját magjuk gravitációs ereje összepréseli, és kihűlése után egy kisméretű csillagmaradvány keletkezik belőle, amelyet fehér törpének hívnak. A nagyobb tömegű csillagok esetében viszont az óriási anyagmennyiség és az elképesztő erejű nyomás olyan termonukleáris robbanást idéz elő, amely képes egy egész galaxis arculatát megváltoztatni. Ez a ritka jelenség a szupernóva-robbanás.

A Betelgeuse a nagyobb tömegű csillagok közé sorolható, mivel eredeti tömege is tízszer nagyobb, mint a Napé, így szinte biztosra vehető, hogy rövid időn belül szupernóvává változik. Sajnos a rövid idő akár egymillió év is lehet, de ugyanannyi esély van arra is, hogy már holnap láthatunk egy kozmikus tűzijátékot az égen. A tudomány sajnos még nem tart azon a szinten, hogy egy ilyen folyamatot pontosan megjósoljon, így hát türelmesnek kell lennünk és kémlelnünk az éjszakai égboltot.



Megéri várni, a statisztikák szerint ugyanis minden száz évben csupán egyszer következik be egy ilyen esemény a galaxisokban, és az 1604-es Kepler-féle szupernóva-robbanás már igencsak régen volt. Ha esetleg még a mi életünkben megtörténik a csoda, az éjszakai teliholdat is túlvilágíthatja majd, és nappal még a közeli Nap fénye se takarja el a szemünk elől. A jelenséget megközelítőleg három hónapon keresztül csodálhatjuk az Orion csillagképben, és a szupernóva elhalványodása után, egy új Orion-köd foglalja majd el a hajdani Betelgeuse helyét.

Forrás: BBC – Wonders of the Universe / wikipedia.org

Forrás: Trubadúr Magazin

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Csillagászat Űrkutatás Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • Az emberség ünnepe Az emberség ünnepe
  • „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra” „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra”
  • Vecsei H. Miklós a Zsámbéki Nyári Színházról Vecsei H. Miklós a Zsámbéki Nyári Színházról
  • A Hegedű Ünnepe: Három napos Fesztivál egy januári hétvégén A Hegedű Ünnepe: Három napos Fesztivál egy januári hétvégén
  • Tradíció és elegancia találkozása – Átadták a Kis fekete pályázat díjait Tradíció és elegancia találkozása – Átadták a Kis fekete pályázat díjait

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr1007905710

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása