Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Egész embert adtak fel postán

Egész embert adtak fel postán

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 04. 04.
Teljes a B My Lake 2025 programja: 70+ DJ, divatshow és díjnyertes filmek a Velencei-tónál
2025-07-10 10:23:28

A 2025-ös B My Lake fesztivál minden eddiginél színesebb programkínálattal tér vissza július 24. és 26.

„A zene mindenkié” – Rost Andrea zenei zarándoklata
2025-07-08 12:02:05

Mi történik, amikor egy világhírű operaénekesnő a koncerttermek helyett ott énekel, ahol a zene valóban

Baby Queen - Solére himnusza az újrakezdéshez
2025-07-07 16:00:00

Solére friss szerzemény egyszerre kacér és mélyen személyes, és olyan erőt sugároz, ami a legnehezebb

Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek
2025-07-07 10:54:24

Rekordszámú alkotással zajlott le a 2025-ös Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázat. A legszebb kézimunkák

további bejegyzések a szerzőtől »

Egy 1992-es március napon 100 amerikai internetes "geek" - számítógépes megszállott - meglehetősen bizarr e-mailt talált a postaládájában.

Az üzenethez két mellékletet is csatolt a küldő, Nathaniel Borenstein. Az első egy Telephone Chords-kép volt: rajta négy bozontos IT-szakértőből álló alkalmi kvartett énekel éppen valamit. A második mellékletet megnyitva pedig a Let Me Call You Sweetheart című örökbecsű slágert hallgathatták meg a címzettek. És mégsem a csatolt tartalom volt az igazán furcsa, hanem magának az e-mail-mellékletnek a ténye. Ez volt ugyanis a világ legelső működő attachmentje, vagy legalábbis az első olyan csatolmány, amelyet a legtöbb ember ténylegesen fel tudott volna használni. Korábban is küldtek ugyan e-mail-mellékleteket, de azok javarészt használhatatlanok voltak, mert a címzettek nem tudták kinyitni őket - illetve csak akkor, ha a levelezőrendszerük megegyezett a küldőével. Azon a napon viszont valaki olyan attachmentes levelet küldött, amelyik kompatibilis volt a legtöbb levelezőprogrammal.

Az ominózus e-mail küldője két évtizeddel és egy nappal a nevezetes eseményt követően fogadta a The New York Times munkatársát, és nevetve idézte fel az akkori időket. Minden oka megvolt rá, mert míg 1992-ben különleges "sportnak" számított a csatolmány, 2012-ben minden egyes napon körülbelül egybillió MIME-melléklet (ez a neve annak az e-mail-szabványnak, amelyet Borenstein és társa, Ned Freed kidolgozott) közlekedik a világhálón.


Többen is úgy vélekedtek, hogy az, amit művel, a sávszélesség felelőtlen pazarlása - emlékezett vissza Borenstein, aki akkoriban a telekommunikációs óriás Bellcore-nál dolgozott. Kimondottan antiszociális dolognak számított ugyanis túlzottan nagy méretű e-mailt küldeni. Az emberek egyszerűen elképzelhetetlennek tartották, hogy a hagyományos postai út helyett jobb egy fényképet egy - akkor még meglehetősen lassú - modem segítségével átküldeni. Nem látták, nem láthatták, hogy idővel - a digitális fotózás térhódításával - szükségtelenné válik a fotók digitalizálása, vagy hogy a modemek helyébe a szélessávú internet lép. Amikor 1992-ben Borenstein azt mondta, hogy születendő unokáiról e-mailben szeretne majd fotókat kapni, a többiek egyszerűen kinevették.

Borenstein még ma is utálja az attachment elnevezést, érthető, hiszen eredetileg nem akarta volna, hogy önálló elemek legyenek, szerette volna beágyazni a képeket és az auditív tartalmakat magába a levél törzsébe. Végül meggyőzte ugyan magát, de egyik komoly hibájaként tartja számon, hogy annak idején nem különböztette meg elég markánsan a kétféle modellt. Ennek következtében ha valaki ma egy képet illeszt egy levéltörzsbe, és azt Macről küldi el, még mindig sok PC-n jelenik majd meg mellékletszimbólumként. Ezt Borenstein a második legkínosabb hibájaként tartja számon.

1993. április 1-jén Borenstein a naphoz illő tréfaként közölte programozó társaival, hogy megtalálta azt az utat, amelynek révén egyszerű fizikai objektumokat lehet csatolni az e-mailekhez. Dan Quayle akkori amerikai alelnökkel példálózott, akit szerinte igen könnyű volna kódolni, hiszen intellektuális képességei nem különösebben számottevőek: a feje valószínűleg nem több puszta nitrogénoxidnál, amelyet szilárd vasréteg vesz körül. Az akkori áprilisi tréfa azonban 19 évvel később valósággá érett. Ma már olyan kódokat lehet hozzácsatolni egy e-mailhez, amelyet a címzett 3D-nyomtatóra irányíthat, és azon valóságos fizikai tárgyak jönnek létre. Alábecsülte volna Borenstein a találmánya potenciálját? Aligha. Mint állítja, előre látta, hogy sokkal több MIME-típus létezhet annál, mint amit akkor el tudott képzelni. Manapság 1309 ilyet tart számon, ami sokszorosa a szabvány kidolgozásakor definiált 16-nak.

Napjainkban gyakran hallani olyan jóslatokról, amelyek az e-mail megszűnését vetítik előre: a spamek és vírusok által megtépázott technológia szerepét - egy logikus, következő lépésként - szerintük a közösségi médián keresztüli kommunikáció veszi át. Borenstein ezt egész egyszerűen ostobaságnak tartja, ugyanakkor azt elismeri, hogy a nagy levelezőlistás forgalom átterelődhet a közösségi oldalakra. Emellett azonban szerinte a személyek közötti bizalmas érintkezés legjobb módja mindörökre az e-mail marad: nincs ugyanis olyan mértékben kitéve a sérülékenységnek, mint a közösségi oldalakon keresztül küldött üzenet. Utal arra, hogy amikor megjelent a televízió, sokan jósolták a rádió halálát - 70 évre rá a rádiós műfaj él és virul. Az e-mail is ilyen dolog: bár sokan gondolják, hogy előbb-utóbb megszűnik létezni, egyre több lesz belőle továbbra is.

Az is igen komoly, az e-mail létjogosultságát kétségbevonhatatlanná tévő adat, hogy becslések szerint ma az üzleti jellegű adatok 85 százalékát e-mail formájában (azon belül is a legnagyobb részét attachmentekben) raktározzák a világ szerverei. Borenstein annyira meg van győződve az e-mail középtávú jövőjéről, hogy aktuális szerepkörében a Mimecast nevű cégnél adatbányászati szoftveren dolgozik, amely arra lenne alkalmas, hogy detektálja egy e-mail tartalmát annak írása közben, kikeresse az inboxban található, ehhez kapcsolódó üzeneteket, és azután valós idejű javaslatokat adjon arra vonatkozóan, hogy mi mindennek kell még szerepelnie a levélben.Borensteinnek a spamek, a kéretlen reklámlevelek elleni küzdelemre is van elképzelése. Szerinte a probléma megoldására alkalmas lehetne egy olyan mikrofizetési rendszer, amely lehetővé tenné a reklámüzenetek címzettjei számára, hogy bírsággal sújtsák azokat, akik elárasztják a postaládáikat. Kedvenc ötletének középpontjában a "figyelemkötvények" állnak: a küldőnek ebben kötelezettséget kellene vállalnia arra, hogy ha a címzett spamnek minősíti a küldeményét, egy bizonyos összeget tartozik fizetni neki. Ennek a kritériumnak a spammerek aligha lennének képesek megfelelni.

Ha egyszer mégis eltűnnének az e-mailek, Borenstein akkor is boldogan halna meg. Négy lánya közül az egyik tavaly adott életet első két unokájának - mert hogy ikerlányokat szült -, és végre-valahára a csatolmány betöltötte azt a küldetést, amiért egykor alkotója létrehozta: a lánya által e-mailben küldött ultrahang-felvétel címzettje a nagypapa volt.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Társadalom Internet Lavór Felfedezés

Ajánlott bejegyzések:

  • „A zene mindenkié” – Rost Andrea zenei zarándoklata „A zene mindenkié” – Rost Andrea zenei zarándoklata
  • Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek
  • Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
  • Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson
  • Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr607906106

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard