Mindenki biztos hallotta már kocsmákban, galériákban, esetleg egyetemen két szeminárium között azt a mondatot, ami valahogy így kezdődik: ''Csinálni kellene egy filmet, de… '' A kolozsvári Filmtett Egyesület 11. alkalommal szervezi alkotótáborát július 31. és augusztus 10. között a Sepsiszentgyörgyhöz közeli Sepsibesenyőn, lehetőséget biztosítva fiatal tehetségek számára, hogy csoportokba szerveződve kipróbálják a filmkészítés különböző területeit, elismert hazai vagy határon túli filmesek irányítása alatt. Tehát már nincs ''de'' 46 filmkészítés hogyanja-mikéntje iránt érdeklődő fiatalnak.
Ahogy a tábort promováló humoros ''Hogyan működik a filmtett tábor?'' kisfilm is említi : '' az első foglalkozáson rájössz, hogy semmit sem tudsz a filmkészítésről. Néhány óráig tartó mély depresszió és kétségbeesés után eldöntöd, ha már itt vagy legalább megtanulod. Így elmész és lefilmezed a rendezőcsoport valamelyik tagjának a filmjét. Amikor rájössz, hogy ő sem tud semmit a filmkészítésről, máris jobb kedved lesz.'' -ismerve az éhező forgatókönyvíró Tarantino és a filléreket összegyűjtő Rodriguez sztorikat, hajlamos azt hinni a legtöbb kezdő filmes, hogy csak sok pénzel lehet filmet készíteni. A tábor újabb bizonyíték arra, hogy szűk forrásokkal is lehet filmet alkotni.Természetesen itt nem lesz szükség a táborlakók takarékoskodására, csupán a megfelelő felkészültség birtokba vételét tűzhetik ki célul, olyan neves filmesek szakmai irányítása alatt, mint Hajdu Szabolcs filmrendező,Bálint Arthur operatőr, Czakó Judit Arany Olló-díjas vágó, a Magyar Filmklubok és Filmbarátok Szövetségének elnöke, Durst György, Bertóti Attila, Varga Zoltán és még sorolhatnám.
A Filmtett - tábor 2002-ben került először megrendezésre, az évekig hűséges partnerükkel, a kétszeres Arany Pálma-díjas Duna Műhely segítségével. A tábor jellege az évek során módosult: bővült a csoportok száma és egyszerre van tehetségkutató és továbbképző jellege. Jelenleg rendezői, operatőri, vágó, hangmérnöki, produceri-gyártásvezetői, színész, animációs, valamint filmkritikus csoportban gyarapíthatják tudásukat a szerencsés ''befutók''. Ugyanis a táborba a tavasszal meghirdetett pályázat útján lehetett bekerülni.

A tábor közepén stábok állnak össze, amelyeknek feladata egy-egy konkrét kisfilm kivitelezése lesz: a rendezőcsoport tagjainak forgatókönyveiből indulnak ki, színészeket válogatnak, helyszínt keresnek, forgatnak, majd utómunkáznak. Animációs és kisjátékfilmek, ritkábban dokumentumfilmek készülnek, a filmkritikus csoport pedig előadásokon vehet részt és tábori újságot szerkeszthet. . Utolsó este nyilvános szabadtéri vetítésen mutatják be munkájuk eredményét. A tábor vendége lesz a Daazo rövidfilmes portál (www.daazo.com) három munktársa, Áprily Zoltán, Deák Dániel és Libor Anita.
Pályázati eredmények:
Animációs csoport: Kádár Melinda, Láng Orsolya, Orosz Judit, Bács Ildikó, Szaniszló Kata, Buzás Anna, Debreczeni Zoltán, Bacsa Regina, Módy Luca.
Hangmérnöki csoport: Hídvégi Dániel, Iszlai József, Huszár Csongor, Katona Balázs, Szász Eszter.
Gyártásvezetői csoport: Antal Szabolcs, Faludi Fanni, Erkel Bálint, Gorácz Vanda, Török Ferencz.
Kritikuscsoport: Pusztai Beáta, Bardosán Sheila Tímea, Bogya Bíborka, Sütő Orsolya.
Színészcsoport: Albert Orsolya, Barabási Tivadar, Benedek Ágnes, Kovács Kati, Lehőcz Zsuzsa, Marosszéki Tamás Elemér, Tompa Eszter, Vass Zsuzsanna, Csillag Botond.
Operatőrcsoport: Méder Tamás, Danyi Balázs, Tóth Balázs, Szász Barna.
Segédoperatőr csoport: Major Lajos, Berecki Beáta Hajnalka.
Rendezőcsoport: László József, Bán József, Pál Botond, Ágói Krisztina.
Vágócsoport: Bacskai Brigitta, Dunai László, Kővári Szabolcs Olivér, Moldovai Katalin.