A Chicagói Egyetem kutatói csaknem négy évtizedes munkával összeállították a közel ezer éven át használt nyelv értelmező jegyzékét.

A Janet Johnson professzor irányításával végzett munka 1975-ben kezdődött, a szótár elsősorban a kutatók által 1955 és 1979 között publikált szövegeken alapul. Janet Johnson egyébként elsősorban az óegyiptomi nők társadalmi helyzetét kutatja. Míg a római világban és az antik Görögországban a nőket alárendelt szerepre kárhoztatták, az ókori Egyiptomban sokkal nagyobb volt a nemek egyenlősége. Lehetett a nőknek saját vagyonuk, el is válhattak férjüktől. Jogaikról tanúskodik például a Chicagói Egyetem orientalisztikai múzeumában őrzött, démotikus írással írt házassági szerződés, amelyben a férj elismeri a felesége által a házasságba "apportált" vagyont, valamint rögzíti, hogy évente mennyi élelem és ruhapénz illeti meg asszonyát.
Az intézet egy másik kutatója, Brian Muhs az ókori adózással kapcsolatos dokumentumokat dolgozta fel. Kiderül belőlük, hogy az óegyiptomi társadalomban léteztek egyebek mellett "szakmai" adók, amelyeket adott foglalkozást űző emberek voltak kötelesek fizetni. Megadóztatták a kereskedelmet is, és terményben kellett kifizetni az aratás után járó mezőgazdasági "illetéket". Friedhelm Hoffmann, a Müncheni Egyetem egyiptológiai intézetének professzora szerint kulcsfontosságú a démotikus szövegek szerepe, hogy megismerjék az ókori Egyiptom életét abban az átmeneti korban, amikor a Nílus menti birodalomban egyre nagyobb befolyásra tett szert a görög, majd a római kultúra.
Forrás: Hirado.hu