Családi nyílt nap, fesztiválok, kortárs tánc, klubestek, szabadbérlet, kedvezmények és támogatói program: Külső-Erzsébetváros egyetlen színháza nem mindennapi programmal és stratégiával néz a 2012/13-as évad elé.
1936 után először indul színházi évad a Bethlen tér 3. szám alatti kisszínházban. 2012 januárjától működik befogadó színházként a Bethlen Téri Színház, programjának kiemelkedő színvonaláról és változatosságáról négy szervezet gondoskodik: az Apró Színház a gyerekelőadásokat, a FÜGE (Függetlenül Egymásért Egyesület) korszerű színház előadásokat, az ESZME (Európai Szabadúszó Művészek Egyesülete) a legjobb bábelőadásokat hozza, míg a 15 éve az épületben otthonra találó Közép-Európa Táncszínház felel a kortárs táncprogramokért, saját előadásain kívül a terület legkiemelkedőbb előadásait és alkotóit hozva az épületbe.
Az idei évad újdonsága a Közép-Európa Táncszínház legújabb kezdeményezése, a Dance Open képzési forma. A Táncszínház mostantól mindenki számára elérhető, nyitott kortárstánc tréningeket szervez olyan magas kvalitású oktatók vezetésével (Jónás Zsuzsa, Hámor József, Vlad’ka Malá és Kun Attila vezetésével hétfő és szerda esténként), akik a KET professzionális táncosait napi szinten tréningeztetik. A másik nagy újdonság az Ifjú Koreográfusok Fóruma (IKF), amely nyílt pályázat útján meghirdetett alkotási lehetőség fiatal koreográfusok részére. A program három szerencsés alkotónak, három hetes időkeretet biztosít – heti 25 órában, 6 profi táncossal, próbateremmel, a színháztechnika használatával, technikussal – a demonstráció bemutatásáig.
Az évad folyamán a jól felépített struktúrában szervezett előadások mellett néhány kisfesztiválra is sor kerül. A 83 éve alapított színház Erzsébetváros fennállásának 130. évfordulójára egy hét napos hét előadásból álló kortárstáncfesztivállal készül. A SŐT7 (Sissi Őszi Tánchét) elnevezésű fesztiválon november 17. és 23. között ez alkalomból fellép majd a Közép-Európa Táncszínház, Fehér Ferenc, a Gobe Társulat, Kun Attila, Gergye Krisztián Társulata, az Andaxinház és a Zadam Társulat, így járulva hozzá a hetedik kerület születésnapjának méltó megünnepléséhez.
2013 januárjában hagyományteremtő céllal kerül sor a Vendégváró sorozatra, ahol határon túli kulturális szervezetek bemutatkozására nyílik lehetőség, elsőként a gyergyószentmiklósi Figura Studió Színházzal, amely az egyetlen olyan erdélyi színház, amely hangsúlyozottan kísérleti színházi programmal tevékenykedik.
2013 tavaszán a Föld napja (április 22.) alkalmából a Bethlen Téri Színház GLOBE Feszt néven egy hetes különleges fesztivállal kapcsolódik a környezettudatos életre való neveléshez. A program a Masters of Puppets Theatre (EU/UK) vendégjátékára épül, arra a Robin, a hód című természetvédelmi mesejátékára, melyben Kemény Henrik utolsó munkái közül kikerült bábok szerepelnek.
Mindemellett a több mint tíz éve működő Bethlen Galéria a hazai színházi, zenei és táncfotózás mellett újabb témák – így pl. a dokumentarista fotózás – felé is nyit. Októberben Bege Nóra, novemberben Kőhalmi Péter, decemberben Dombóvári Csaba kiállítása tekinthető meg. A későbbiekben Dusa Gábor fotóművész rendezésében dokumentarista fotókiállítás elsz látható a színház egy évéről. Tavasszal újra várható a 16 és 25 év közötti fiatalok számára hirdetett, a tánc művészetét fókuszba állító II. képzőművészeti pályázat is, és itt fog sor kerülni a Galériával szemben található amerikai székhelyű McDaniel College művészeti karán tanuló külföldi diákok vizsgakiállítására is.
A Bethlen Téri Színház exkluzív hallgatói klubjába, a Bunker Klubba persze nemcsak a környező felsőoktatási egyetemek diákjait várják. A keddi, kétnyelvű klubestek által a világ számos országából érkező, a művészetekre nyitott fiataloknak kínálnak kulturált találkozási színteret. A klubesteken lesz látható a G.I.T.T., azaz a Gangaray Improvizációs Tánc Találkozó minden hónap első keddjén, a második keddek a zenei programoké lesznek, a harmadikon művészfilmeket, míg a negyediken táncfilmeket vetítenek majd. A tagsági kártyát vásárló fiatalok (5000 Ft/év) kedvezményben részesülnek az előadások jegyáraiból és a kávézó áraiból.
És hogy mi tartja a remények szerint életben a helyet?
A Bethlen Kortárs Táncműhely 2012. január 1-től nem kap minisztériumi támogatást, a Bethlen Téri Színház újraélesztésével, profilváltással igyekeznek a Bethlen tér 3. szám alatti helyet kulturális helyszínként továbbvinni. A hely ugyan 16 éve a Közép-Európa Táncszínház otthona, mostantól – mint ahogy fentebb olvasható – nem csak a kortárs tánc szerelmeseinek kínál igényes kulturális szórakozást. A színes és sokféle közönséget megcélzó programokon túl a Bethlen Kávézó kora reggeltől késő estig várja az idelátogató érdeklődőket, ahol természetesen ingyen wifi is jár a kávé és a napi akciók mellé.
A 2012/13-as évadban a Bethlen Téri Színház meghirdeti szabadbérlet-rendszerét, külön kedvezményeket biztosít a VII. kerületi lakosok, a hátrányos helyzetűek és a nagycsaládosok részére, szem előtt tartva küldetését, legyen a Bethlen téri épület a város büszkesége és vívjon ki magának meghatározó helyet nemcsak a kerület, hanem a főváros színházi életében is.
Persze mindezt a nagy ívű tervet nehéz csupán a kiszámíthatatlan pályázati pénzekből és piaci alapon megvalósítani, terveiket a társadalmi összefogásból származó támogatásra is alapozzák.
Márciusban székvásárló akcióval indították el háromszintes támogatói körüket, amelynek nem kisebb személyiségek lettek a védnökei, mint Jancsó Miklós, Korniss Péter, Molnár Piroska, Mácsai Pál és Novák Ferenc. Az 5, 10 és 20 ezer forintos támogatói kártyát vásárlók különböző kedvezményeket vehetnek igénybe a színházjegyek és a kávézó árából, részt vehetnek a zártkörű támogatói esteken, illetve elsőként értesülnek a különböző akciókról, kedvezményekről.
Bővebb informáciért: katt