Megkezdte Los Angelesen belüli utazását a legendás Endeavour űrrepülőgép, amely ezen a hétvégén kerül kiállítási helyére, a nagyvárosban található Kaliforniai Kutatási Központba.

Útjának akadálymentesítéséhez mintegy 400 fát ki kellett vágni, átmenetileg több száz közlekedési lámpát, illetve közúti jelzőtáblát el kellett távolítani, sőt egyes körzetekben az áramellátást is fel kellett függeszteni. A központ - előzetes ígérete szerint - ezer új fát fog ültetni a kivágottak helyére. Az Endeavour 1991-ben került az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA kötelékébe: az űrrepülőgép a Challengert váltotta fel, amely 1986-os fellövésekor megsemmisült, hét asztronauta halálát okozva.
Húszéves pályafutása során az Endeavour huszonöt missziót teljesített, 4677 fordulatot tett meg a Föld körül, 299 napot töltött a világűrben és csaknem 200 millió kilométert repült. Tavaly májusban fejezte be utolsó, 25. küldetését, amelynek keretében számos műszert, köztük a kozmikus sugárzás elemi részecskéit mérő, kétmilliárd dollár értékű Alfa-mágneses spektrométert (AMS-02) szállított a Nemzetközi Űrállomásra.
A kaliforniai múzeumban október végétől lesz megtekinthető, de végleges helyére, egy speciálisan neki épített épületszárnyba csak 2017-ben kerül. Az Endeavour testvérhajóját, a NASA legöregebb "túlélőjeként" tisztelt Discovery űrsiklót a Smithsonian Intézet Steven F. Udvar-Hazy Központjában állították ki, míg az Atlantist, amelynek tavaly júliusi hazatérésével lezárult a harmincéves amerikai űrrepülőgép-program, a Kennedy-űrközpont látogatókomplexumában nézhetik meg az érdeklődők novembertől. Az Endeavour múzeumba szállítása 10 millió dollárba került.
Forrás: Hirado.hu