Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Világvége legenda - hopi módra

Világvége legenda - hopi módra

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 12. 07.
Amit a böjtről tudni érdemes
2023-03-31 12:09:28

Szinte minden kultúrkörben megtalálhatóak ennek az ősi szokásnak az elemei, de hogy valójában miért

Egy kiállítás titkai
2023-03-29 18:44:52

Amikor Simon Zsolt József porcelántervezőként elnyerte az MMA ösztöndíját, még nem sejtette, hogy pár év

Folytatódik a családi művészeti kavalkád a Duna-parton
2023-03-28 14:02:51

A Pesti Vigadóban megrendezett Essentia Artis programsorozat utolsó hetén ingyenes programokkal, koncertekkel

Az leszel, amit megeszel
2023-03-27 20:52:26

Wossala Rozina elkeserítőnek, sőt veszélyesnek látja a feldolgozott élelmiszeripari termékek fogyasztását

további bejegyzések a szerzőtől »

Nemcsak a majáknak van világvége-mítoszuk. Az Explorer World sorozatában más törzsi kultúrákban feltűnő végveszélyeket mutat be. Most a hopik Tisztulás Napi legendája következik.

A hopi indián törzs ma egy 6500 négyzetkilométeres arizonai rezervátumban él. 2010-ben létszámuk 6946 fő volt. A hopi hagyományőrző nép, köreikben még mindig él őseik mondavilága – és benne az egyik legrészletesebben kidolgozott világvége-mítosz, a Tisztulás Napja.


Az indián törzs szerint 10 jel figyelmeztet majd minket a végveszélyre, mindegyiket nagy változás követi bolygónkon. Az utolsó jel szól a világvégéről: a fák meghalnak, a forró területek eljegesednek és fordítva, az óceán elnyeli a szárazföldet, hogy aztán újabb területek emelkedhessenek fel a vízből. Ekkorra az emberek már találnak maguknak egy helyet az égben, ahol élhetnek, régi otthonukat, a Földet pedig nagy tragédia éri – egy kék csillaggal ütközik, a Kachinával, amely a kutatók szerint a Szíriusz csillagot jelöli. A Tisztulás Napja egyben az a nap is, amikor a Fehér Fiútestvér, azaz Pahana visszatér a Földre.

A Fehér Fiútestvér akkor hagyta el a hopikat, amikor elkezdtek terjeszkedni Oraibiból. Keletre indult, de megígérte, hogy vörös ruhába öltözve visszatér, és minden gonoszat elpusztít a világban. Eljövetele egyben az Ötödik Világ érkezését is jelöli – a hopik hiedelmeik szerint most a Negyedik Világban élnek, amely romlott, és tisztulásra vár. A törzs halottait egyébként fejjel előre keletnek temetik el, pontosan azért, hogy láthassák, ha Pahana visszatér.


A Fehér Fiútestvér és az azték isten, Quetzalcoatl között sokszor vonnak párhuzamot: a kutatók szerint a tollaskígyó hopi megfelelője Pahana. A hopi és az azték civilizáció között nyelvükben is van hasonlóság, így az azonosság nem kizárható.

A 16. században a hopik úgy hitték, hogy az érkező spanyol hódítók tulajdonképpen az elveszett fehér próféta visszatérését mutatják. Az aztékokkal ellentétben azonban, akik rögtön istenként kezdték tisztelni a betolakodó európaiakat, a hopik egy sor próbán vetették őket alá – hamar kiderült, hogy semmi közük nincs a Fehér Fiútestvérhez, így ki is lakoltatták őket a törzsi falvakból, a mesákból.

Forrás: Explorer World

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
USA Világvége Maja naptár Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • Amit a böjtről tudni érdemes Amit a böjtről tudni érdemes
  • Folytatódik a családi művészeti kavalkád a Duna-parton Folytatódik a családi művészeti kavalkád a Duna-parton
  • Terápia és balítélet Terápia és balítélet
  • Sosem látott hangszercsoda a Pesti Vigadóban Sosem látott hangszercsoda a Pesti Vigadóban
  • A szabadságharc hős hadnagya, aki titokban nő volt A szabadságharc hős hadnagya, aki titokban nő volt

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr457913398

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard