Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Új média alakul

Új média alakul

Weiner Sennyey Tibor a szerző friss bejegyzései 2013. 04. 08.
Weöres Sándor és a forradalom
2020-10-22 19:55:54

Lehet-e apolitikus egy költő? Szerzőnk, aki Weöres és Hamvas Béla életművének szakértője, izgalmas és

Világhír Szentendrén
2016-07-06 11:54:38

Ez a tízezer másik emberrel való közös és üres bolyongás valaha valakik ajtóit nyitó, piros manilán lógó

Aki tigriseket hajt a fogata előtt
2015-05-06 09:02:00

„Jókai félbehagyja az olvasást; / Ady lázát vizes lepedő sem hűti le; / Liszt ujjai alól eltolják a

A tavasz festészete
2015-03-05 08:15:00

Megvolt ez a cseresznyevirágzás valamelyik távoli tavaszon, és szemlélted már hanyatt dőlve a lombokat így.

további bejegyzések a szerzőtől »

Az online média polarizálni tudja az analóg sajtó egyoldalúságát, ugyanakkor nagyon nagy a veszélye annak, hogy a mennyiség rémuralma köszönt be a  minőség felett.

Március végén a debreceni MODEMben a KULTer és a JAK közösen szervezte meg a KULTOK második konferenciáját, amelynek központi témája az online irodalmi és művészeti sajtó volt. A konferencián a Kultúrpartot állandó szerzőnk, Weiner Sennyey Tibor képviselte, az ő rövid, személyes beszámolóját olvashatják.Debrecenben közel tíz éve jártam utoljára, s ifjúkorom legvagányabb kalandjai fűződnek hozzá. Felolvastam és szerelmes lettem, csavarogtam és lógtam a városban. Most teljesen másképpen tértem vissza, és más céllal is. Elsősorban, hogy előadást tartsak a KULTOK-on, másodsorban, hogy találkozzak az online sajtóban tevékenykedő fiatal generációval. Nem csak a tapasztalatok megosztása és a tanulás volt a célom, hanem a lázítás, hogy a magyar sajtó e látszólag peremterülete visszaszerezhesse azt, amit a nyomtatott és némely internetes lapok eljátszottak: a függetlenséget. Szinte lehetetlen dologról van szó, kétségtelenül egy ábrándról, hiszen így vagy úgy, de minden lap függ vagy a pályázatok, vagy a támogatások révén valamilyen módon az épp aktuális vagy az ellenzéki hatalomtól. Mégis van arra remény, hogy létre tud jönni független, magyar sajtó. Nem elsősorban közéleti, vagy hírportálokra kell most gondolni, hanem irodalmi és művészeti, tehát elit-orgánumokra, ahol megfogalmazódhat más vélemény, nem csak a mainstream. Erre van esély, az esélyt úgy hívják, hogy Internet, az esélyre pedig a reményt az új generációk adják.

Előadásomban elsősorban az etikai alap milyenségére próbáltam felhívni a figyelmet. Nem véletlenül választottam Krasznahorkai László és Hamvas Béla szavait mondandóm érzékeltetésére, s bár az idő szűkös volt, úgy érzem az üzenet átment. Mi volt az üzenet? Az, hogy szükség van együttműködésre, hogy hivatkozni kell egymásra. Továbbá a költői kérdés, hogy ismét csak „egyéni üdv" lesz a magyar irodalomban, vagy képesek vagyunk „kollektív üdvre" is. Ezalatt azt értem, hogy ismét egymástól többnyire elszigetelt, egymásra valamilyen szánalmas sérelem miatt haragvó, vagy egymással valami vélt vagy valós probléma miatt nem szóba álló alkotók lesznek-e a magyar művészeti életben; vagy pedig egymással együttműködő, egymásról tudó, egymást olvasó, egymást megismerni akaró, és egymásnak kisebb-nagyobb hibáikért megbocsátani tudó közösség jön-e létre? Továbbra is a politika határozza-e meg a művészet és irodalom szereplőinek nyilatkozatait, vagy pedig a művészek és írók és költők alkotásai lesznek annyira súlyosak, komolyak, nagyok, hogy a közönség igényesebb része, inkább ezeket figyeli, követi és óhajtja?

Az online-média polarizálni tudja az analóg sajtó egyoldalúságát, ugyanakkor nagyon nagy a veszélye annak, hogy a mennyiség rémuralma köszönt be a minőség felett.

Ám lassú és szívós építkezés révén a minőség, a személyesség fog dominálni. Ennek a lassú, szívós építkezésnek volt jelentős, és lehet, hogy első közös állomása a KULTOK konferencia. Az egyik főszervező, Áfra János hangsúlyozta, hogy kevés olyan fontos dolog van, mint összefogni, tudni egymásról, például belinkelni egymás cikkeit, mint hivatkozásokat. Gaborják Ádám, a József Attila Kör elnöke, ritka, de pontos és jó érzékkel elhelyezett hozzászólásaival terelte az előadókat az egymásra való odafigyelés fontosságának megértése felé. A sok jó előadást most nem fogom külön-külön elemezni (a konferencia teljes programját elolvashatják itt csupán egyetlen egyet szeretnék kiemelni. Smiló Dávid, a Heti Beton blog és rádióműsor szerkesztője azt a fajta tudatosságot képviselte már, ami az elkövetkező generációk sajátja, vagyis azoké, akik már az Interneten nőnek fel (ahogy ezt Székelyhidi Zsolt is megjegyezte). Ezek az ifjak, pedig szerencsére nem elégszenek meg a szájba rágott, sokszor ismétlődő sablonokkal, saját és új médiát teremtenek.

A találkozó záróeseménye a Závada Péter, Süveg Márk Said, Asbóth Balázs és Simon Márton által prezentált slam-party volt, amire igen szép számban érkeztek a városból ifjak. A debreceni Modem megtelt, és a slam kritikus hangvétele megértő közönségre talált. A slammelést lehet szeretni és utálni, megvetni vagy éppen rajongani érte, csak éppen mint jelenség elég nagy fafejűségre vallana nem észrevenni. Azt mondani, hogy nincs benne semmi új, annyi mint nem észre venni azt a teljesen érthető igényt, amiért fénykorát éli. Az igény a közönség – vagyis főleg a fiatalság – részéről az, hogy alapvető szavakat határozzanak meg újra. A slam – és nem a slamként felolvasott vers – alapvetően a definíció lázában ég, s a kilúgozott és kiüresített szavakat tölti meg jelentéssel. Elsődleges fegyvere az irónia, ami gyakran csap át cinizmusba, hiszen alapvetően kinyilatkoztató és kritizáló álláspont a létező tartalmakkal és a fennálló rendetlenséggel szemben. Míg a költészet még alacsonyabb regisztereiben is fogalmi dolgokat tisztáz sokszor, addig a slam a szavak szintjén mondja meg mi van. A költészet oralitáshoz való kapcsolódása benne ősibb, mint sokan gondolnák, létjogosultsága pedig messze túlmutat azon, hogy most épp divatos vagy sem. A slam csak egy jó szó erre a jelenségre, de valójában ezek a fiúk a költészet nagykövetei az új generációk számára. Csak hát piszkosul nehéz dolguk van, mert az eladott és elhazudott szavak szintjéről kell olyan fogalmakat újraértelmezniük, mint például a szabadság. Poétikai helyzetük jól rímelt a KULTOK II. előadóinak léthelyzetére. Érzik a bajt, a minden felett átcsapó válságot, s erre a felismerésen túl még egyféleképpen válaszolnak: együtt mennek fel a színpadra a közönség elé.
Akit érdekel szerzőnknek a konferencián elhangzott előadása, az most meghallgathatja itt:


tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Kultúra Debrecen Média Internet Üzenet a Földről

Ajánlott bejegyzések:

  • A sztárok fotósa, a város fia – Szipál Márton előtt tiszteleg Debrecen A sztárok fotósa, a város fia – Szipál Márton előtt tiszteleg Debrecen
  • Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi
  • Múzeumutca Tavaszköszöntő Múzeumutca Tavaszköszöntő
  • Magyarország étele 2025 Magyarország étele 2025
  • Aréna-különkiadásokkal búcsúzik Az Őrült Nők Ketrece Aréna-különkiadásokkal búcsúzik Az Őrült Nők Ketrece

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr97917624

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard