Az UNESCO bejelentette, elvehetik Pompejitől a világörökségi címet. Az olasz kulturális tárca abban látja a megoldást, hogy hosszútávon szponzorok segíthetnek a dél-olasz régészeti város megmentésében. Paolo Salini vállalkozó máris felajánlott húszmillió eurót erre a célra.
Pompeji ókori római romváros Nápoly közelében, a Vezúv lábánál, amit a Vezúv kitörése 79-ben elpusztított. Első megtalálása teljesen véletlenszerű volt: a 16. században a Sarno-folyó szabályozási munkálatai során bukkantak rá az első falmaradványokra. 1748. április 6-án kezdték meg hivatalosan az ásatásokat, s a rövidesen híressé vált lelőhely kiemelt szerephez jutott az újkori európai kultúra fejlődésében. Napjainkban Olaszország egyik kiemelt turisztikai célpontja, 1997 óta a Világörökség része.Igen ám! Csakhogy az UNESCO elveheti ezt címet, azzal indokolva, hogy december 31-ig adott időt Olaszországnak a világ egyik páratlan kincsének megfelelő őrzésére. Massimo Bray olasz kulturális miniszter elismerte, hogy az Európai Uniótól Pompeji helyreállítására és karbantartására az idén kapott összegből, mintegy 105 millió euróból eddig mindössze két restaurálási munkát indítottak el a 2015-ig tervezett összesen harminckilencből.
Az ásatásokon dolgozó régészek, restaurátorok, őrök napok óta sztrájkolnak lejárt szerződésük megújítását követelve, miközben a régészeti terület kapuinál a turisták tiltakoznak Pompejinek a sztrájk miatti lezárása ellen.
A sztrájk egész Olaszországban folyik a múzeumok és ásatások dolgozói részéről. Bray elmondta, hogy a dolgozók száma kétezerrel kevesebb a szükségesnél, utánpótlásra pedig nincs lehetőség, mivel az olasz múzeumokra szánt költségvetési támogatás az utóbbi öt évben 58 százalékkal csökkent.
Forrás: Vitaltippek