Kutatók egy csoportja eddig ismeretlen dinoszauruszfajt azonosított, melyre évekkel ezelőtt bukkantak Utah államban.

Az öt méter hosszú élőlény a triceratops-családba tartozott, ám hatalmas orral és kivételesen hosszú szarvakkal rendelkezett. A kutatók Nasutoceratops titusinak nevezték el. A felfedezésről a Proceedings of the Royal Society B folyóirat számolt be. A dinoszaurusz maradványait először 2006-ban fedezték fel a utahi Grand Staircase-Escalante Monument területén. A kutatóknak azonban évekbe tellett az előkészítés, majd a fosszília részletes vizsgálata. A leletnek otthont adó kőzetek mintegy 75 millió évesek, így a dinoszaurusz valószínűleg a kései kréta időszakban barangolt a Földön.
Mark Loewen, a Utahi Egyetem kutatója szerint a szarvak eme dinoszaurusz csoportnál az eddigi legnagyobbak, oldalirányba és előre görbülnek, és a faj rendelkezett családjában a legnagyobb orral is. A Nasutoceratops titusi ezenkívül csipkézett fodrot is hordozott feje hátulján. Tagbaszakadt volt, mintegy 2,5 tonnát nyomott, így szokatlan megjelenésével félelmetesnek hathatott, azonban a triceratops-család összes tagjához hasonlóan növényevő volt.
A Nasutoceratops egyike ama számtalan fajnak, melyet Észak-Amerika eme területén eddig felfedeztek. A lelőhelynek otthont adó sivatag valamikor a Laramidia kontinens részét képezte, melyet a kövületek igazi kincsesbányájaként írtak le. Más növényevő fajokat – többek között két másik szarvas dinoszauruszt és kacsacsőrű hadrosaurust – is találtak a Nasutoceratops titusi mellett, ami azt sugallja, hogy az állatok meg tudtak élni egymás mellett.
Loewen elmondása szerint mindegyik állat legalább 3 tonnát nyomott. „Rendelkezésre áll egyfajta környezet, ahol eme nagy testű növényevők versengenek a táplálékért. Nem tudjuk pontosan, hogyan tudta a régió eltartani őket, de mind ugyanazon időszakot reprezentálják a kőzetekben." A kutató szerint más szokatlanul új fajok is előkerültek a régióban.
Forrás: Hirado.hu