Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Kivételes jelentőségű maja frízre bukkantak

Kivételes jelentőségű maja frízre bukkantak

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2013. 08. 09.
Exkluzív koncertre készül a magyar supergroup
2023-01-25 19:54:37

Február 1-én a Chemin Neuf lép fel a BMC Opus Jazz Clubjában. Nem mindennapi koncertélményt ígér a

Ambient a troposzféra határáról
2023-01-25 11:00:56

Új albummal és klippel jelentkezik a kísérletező kedvű billentyűs, Grócz Bence. A Konkoi szólóprojekt

Az év írója szerint Budapest valamit nagyon tud
2023-01-23 19:53:19

Szilágyi Zsófia Emma elsőkönyves szerző kapta a 2022-es Arany Medál díjat az Év Írója kategóriában. Vele

Mit gondolt Scruton a zenéről?
2023-01-19 16:06:27

Roger Scruton (1944-2022) angol filozófus számos esztétikai értekezést írt,  A zenéről  c. könyve az MMA

további bejegyzések a szerzőtől »

A frízen istenségek és uralkodók jelennek meg és egy hosszú ajánló felirat is díszíti.

A szerdai hivatalos bejelentés szerint a leletet Francisco Estrada-Belli guatemalai régész, a Tulane Egyetem Antropológiai Karának professzora tárta fel csapatával együtt az ország északi részén fekvő Peten tartományban.
"Ez olyan rendkívüli felfedezés, amely csak egyszer fordul elő egy régész életében" - hangsúlyozta a lelet jelentőségét Eastrada-Belli.

Fotó: hirado.hu

A régészcsoport egy Kr. u. 600-ból származó maja piramisban bukkant a frízre júliusban. "Nemcsak csodálatos műalkotás, hanem sok információval is szolgál az épület jelentőségéről és szerepéről, éppen arról, amit kutatunk" - mondta a professzor.

A 8 méter hosszú és két méter magas dombormű három, gazdag ornamentikával kifaragott központi figurát ábrázol, amelyek szörnyek fején ülnek. Az istenségek és istenített uralkodók alakja mellett a nevük is szerepel. A fríz alján futó feliratot Alex Tokovinine, a Harvard Egyetem szakértője fejtette meg, aki közreműködött a prekolumbiánus feltárási helyszínen, Holmulnál folyó archeológiai kutatásokban.

Tokovinine szerint a piramist Ajwosaj, a közeli Naranjo városállam uralkodója, a nagy hatalmú Kaanul dinasztia hűbérese építette.

David Stuart, a maja feliratok szakértője, a Texas Egyetem tudósa "kitűnőnek" értékelte a fordítást, ugyanakkor óvatosabban fogalmazott a fríz jelentőségével kapcsolatban, amit a guatemalai kormány "az eddigi leglátványosabb frízként" jellemzett.

Mint kifejtette, a lelet valóban lenyűgöző, szuperlatívuszokban azonban nem fogalmazna róla. "A maja építészetnek vannak olyan épületei, amelyek ilyen csodálatosak, ha nem csodálatosabbak" - utalt a hondurasi Rosalila templomra és arra az épületre, amelynek feltárását tavaly kezdték meg Guatemalában, Xultun romjainál.

A guatemalai elnök, Otto Perez Molina szerdán tüntette ki az ország legrangosabb elismerésével a National Geographic Societyt a maja civilizációval kapcsolatos kutatásaiért. A társaság Estrada-Belli kutatásait is támogatta.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Régészet Lavór Felfedezés

Ajánlott bejegyzések:

  • Kincsre bukkantak a Várban Kincsre bukkantak a Várban
  • Miért pocsék régész Indiana Jones? Miért pocsék régész Indiana Jones?
  • Honfoglalás kori kincsek nyomában Honfoglalás kori kincsek nyomában
  • Különleges kincset rejtett a honfoglaló sírja Különleges kincset rejtett a honfoglaló sírja
  • Kincsek a föld alól, avagy tarol a közösségi régészet Kincsek a föld alól, avagy tarol a közösségi régészet

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr467922072

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard