Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Útlevéllel Csodaországban

Útlevéllel Csodaországban

Szakszon Réka a szerző friss bejegyzései 2013. 08. 09.
Van bennünk egészséges exhibicionizmus
2018-04-05 14:29:31

A BTF sikere a világsztároknak és az új tehetségeknek köszönhető, de a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai

Akik soha nem adják fel
2015-10-19 09:02:00

Jótékonysági koncertjeiken 30 ezer ember hallgatta őket, érzékenyítő előadásaikkal bejárják a világot.

Elvesztettem és újra megtaláltam magam
2015-09-21 09:02:00

Kamaszként még nem tudta komolyan venni a színházat, de nem sokkal később már a Színművészeti termeiben

A zene olyan nekem, mint az alkohol
2015-08-05 11:32:00

Kiszuperált basszusgitártól és egy fél dobszerkótól a fesztiválszínpadokig, fedélnélküliségtől az

további bejegyzések a szerzőtől »

Csípős nyelvű slammerek a kis magyar valóságról, Rájátszás zenével és irodalommal, Quimby Csodaországon innen és túl, a Sziget Fesztiválköztársaság nulladik napján.

Mint minden tisztességes köztársaság, idén a Sziget is útlevéllel fogadott. Vízum egyelőre nem kell - (épp) elég, ha jegyet váltasz. (Valójában az történt, hogy a szervezők rájöttek, az egyszerű papír programfüzetek nem túl hosszú életűek a fesztiválozók gondatlan kezeiben és izzadó zsebeiben. Ezért a programokat és helyszíneket rejtő infókat egy ízléses és strapabíróbb útlevél formátumba csomagolták. És amúgy is a Sziget 21. életévébe lépve idén felvette a fesztiválköztársaság államformát, és mint ilyennek kell valami komolyabb belépő.) Ha annyi határt nem is kellett átlépnünk, ahány nyelven üdvözölnek a feliratok a Szigetre vezető hídon, egyet azért igen. Így kerültünk Magyarországról a Duna oldalágán átkelve egy rövid életű köztársaságba, ami könnyen aktivizálható embereket gyűjt össze a határain belül.

MTI Fotó: Mohai Balázs
A nulladik nap pedig többet is ígért, mint egy szimpla köztársaságot: "egyszeri és megismételhetetlen világot", "quimbys kulturális élményparkot", "összművészeti hepajt" - egy szóval Csodaországot. Lássuk, mi lett a varázslatos és elbűvölő ígéretözönből!

Köztársaság és csoda ide vagy oda, az álszentséget hosszabb-rövidebb időre félredobva nem tagadhatjuk, hogy elsőre hajlamosak vagyunk a külső alapján ítélni. Legyen szó emberről, országról vagy fesztiválról. Az ígért karneváli hangulatból nem sokat érzékeltünk a felszínen. Persze, volt annyi csodás elem, mint egy tisztességes magyar népmesében: utcaszínházas produkciók, vetítések, a Hello Wood pedig ismét lenyűgöző alkotásokkal készült (a partihellyé változó, fából készült Colosseum idén központi helyet kapott, de vannak tojások, iWood zenemegosztó, a Mordor Malma szélerőmű - minden, amit az idei táborban készítettek az építészek). De varázslatból nem volt több, mint egy átlagos Sziget nulladik napon. Amihez hozzátartozik az is, hogy a hőség elől menekülve hamar a Fidelio KultúrZóna árnyékos sátra felé vettük az irányt. És ezzel a felszínről pár lépés után a mélybe csöppentünk.

MTI Fotó: Mohai Balázs
Az összművészeti színpadon a Quimby meghívásából elsőként az utóbbi években a romkocsmákban és a közéletben egyre nagyobb teret kapó slam poetry hazai nagyágyúi adtak elő. A Sziget Slam verseny a nulladik nap apropóján a Micsodaország! Csodaország téma körül forgott. A rímek repkedtek, a hazánknak adott fricskák néha szúrtak, máskor nevettettek vagy elkeserítettek, de volt akit meg is hatottak. A fellépők felolvasását/rappelését/szövegelését az Amoeba zenekar és a saját estéjén vendég Varga Livius kísérte - és ezzel már a délutáni slam poetry-n elindították a nulladik nap zene felé tartó menetelését.

A sátorban (a Sziget utóbbi éveinek tendenciáitól szokatlan módon) erős magyar többség uralkodott, akik az előadók elejtett félszavaira is reagáltak - tapssal, mosollyal vagy helyeslő összekacsintással. A magyarok hírhedten hiányzó toleranciája és nyelvtudása alapján szokatlan(ul pozitív) fejlemény, hogy a "félig magyar-half American"-ként ismert Daniel Brownwoodot is tovább engedték a döntőbe. A srác (egy könyvből felolvasva az élhető könyvről szóló szövegét) nemcsak azt mutatta meg, milyen a más nyelven slammelés, hanem azt is, hogy a slam poetry fontos eleme a szöveg mellett a ritmus is: ő mozdult leginkább a zene és rap felé a felolvasás irányából, és ez még akkor is élvezhetővé tette az előadását, ha egy-egy angol szót nem sikerült elcsípni. A közönségből összeálló zsűri hat versenyzőt juttatott a fináléba, ahol már szabad témában slammelhettek a fiatalok. Végül Basch Péter került ki győztesként, akit Süveg Márk (Saiid) és Gábor Tamás (Indiana) követett.

A nulladik napra jellemző szöveg irányából a zene felé tartó ívet a Rájátszás előadása folytatta. Az idén gyorsmenetre kapcsolt zenés-verses, költős-zenészes koncert több kisebb nyári fesztivált is végigjárt, míg végül a Szigeten kötött ki. A megzenésített szövegek és átírt magyar dalok a költők és zenészek előadásában nem vesztették el újszerűségüket. Újabb és újabb szerzemények születnek az együttműködésekből, miközben a sokadik koncert után a népszerű számok (Van egy ország, Szív, ha üt, Bűzfelhő) lassan Rájátszás-slágerekké válnak. Most Grecsó Krisztián és Erdős Virág egy-egy verset fel is olvasott, amelyek nem kaptak zenei körítést, de ezt szerencsére senki nem hiányként élte meg - így jobban figyelhettünk a szövegre.

Háy János és Beck Zoli rájátszanak (Fotó: sziget.hu)
A Rájátszás frissessége emellett a cserélődő fellépőknek is köszönhető. Karafiáth Orsolya, Szálinger Balázs, Másik János és Szűcs Krisztián a Szigetre nem jöttek el, de itt volt helyettük például Egyedi Péter az Óriásból, aki jó hangulatot és mosolyt csalt a színpadra. Most férfi többség dominált, az egyetlen nő Erdős Virág volt, akit a díszvendégként fellépő Livius nemes egyszerűséggel "Magyarország legérzékenyebb membránjaként" konferált fel. A színpadon még mindig zavarban levő költőnő (rövid keresgélés után) megtalálta a hangját: több dalban is énekelt, és bebizonyította, hogy nem csak a verselésben van otthon. A továbbra is magyar törzsközönség a sátorban ritka egyetértésben rázta a fejét ritmusra a padokon "a szív ha üt, magyar" sorokra, amiket a Kollár-Klemenc László-Grecsó Krisztián duó adott elő. Meglepetés produkcióként Livius a dobok mellől a mikrofonállvány mellé ugrott, és egy Quimby-dalt adott elő új köntösben: Erdős Virág költött az Egónia szám dallamára Még egy mondat címmel dalszöveget.


A finálé a megszokott Ezt is elviszem magammal összénekléssel zárult, és Liviust a nagyszínpad felé, minket pedig egy szinttel lejjebb, a porfelhőben úszó, de végre árnyékba burkolózó nézőtérre terelt.

És vártuk a csodát. Jött is valami pislákoló reménysugár: a fúvósok rázendítettek a Most múlik pontosan-ra, miközben két emeletes torta formájú táncos lány billegett a színpadra méretes holdjáró cipőben. A lassú, de látványos kezdés után megjelent a színpadon Kiss Tibi, és a felelősséget már az elején a közönségre hárította: a számokat a közönség kérései alapján állították össze, de persze, ahogy mondta, nem érte őket túlzott meglepetés. Ennél nagyobb baj, hogy sajnos minket sem. Volt egy-két villanásnyi felrázás, ami a Quimby szokásos (és egyben kevéssé kritizálható, sokkal inkább élvezhető) zenei felhozatalát megbontotta. A koncert közepén óriási színes strandlabdákat szórtak a közönség közé, ami csempészett egy kis varázslatot a nézőtérre - még akkor is, ha néha a labdák tömege eltakarta előlünk a színpadot.

Kiss Tibi a koncerten (MTI Fotó: Mohai Balázs)
Ilyen különlegesség volt még a Most múlik pontosan, amit a zenekar már a híresztelések szerint egyre kevésbé szeret játszani - ezért rá is bízták az idén internetes hírességé váló indonéz lányra, akinek Kiss Tibi felkonfja szerint egy "magyar srác rabolta el a szívét", ezért úgy döntött, megtanulja gitározni és elénekelni a XXI. század talán legismertebb magyar szerelmes számát. A mosolygós lány a párválasztásnál valószínűleg még nem sejtette, milyen élményben lesz része, mikor ezreknek énekli tört magyarsággal a dalt.

Ezután a ráadásban kitett magáért az együttes is, és az ismertebb számokkal (Sehol se talállak, Unom) újra sikerült felrázniuk a közönséget. A fináléban jöttek a beígért csodás elemek is, alig tudtuk kapkodni a fejünket: ránk szakadt az ég - csillag alakú konfetti borította el a nézőteret, tűzokádó sárkányok jelentek meg tűzzsonglőrök képében, a két tortaalakú Alice Csodaországban-szereplő újra felbukkant a színpadon. Az utolsó szám varázslatos szereplőit talán jobb lett volna szép lassan csepegtetni a koncert közben, mert így a megvonás után túladagolást kaptunk belőlük a végére. Quimby-ék Csodaországa nem pont azt adta, amit vártunk - helyette viszont felejthetetlen nagyszínpados koncertélményt kaptunk tőlük. Részemről megelégszem ezzel a cserével.

Quimby a Sziget Nagyszínpadán (MTI Fotó: Mohai Balázs)
A varázslatos mesebeli hangulat a nulladik napon összességében elmaradt, de ettől még panaszra semmi ok: a három felvonásos magyar slam, irodalmi és zenei kultúraadagot bőségesen megkaptuk. Bár a katarzis hiányozott, nem kell minden történetben más dimenzióba jutnunk ahhoz, hogy élvezhessük a részleteket. Az idei Quimby-nap bizonyította, hogy a bőséges tartalom, a feltörő emlékek és a zenei minőség is jó kombináció lehet egy sikertörténethez. És persze minden jó, ha a vége jó. Ennél pedig még jobb, hogy a Sziget még csak most kezdődött.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Koncert Quimby Sziget Slam Poetry Magyar irodalom Fesztiválok Üzenet a Földről

Ajánlott bejegyzések:

  • Világsztárok Veszprémben Világsztárok Veszprémben
  • Újra itt a Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivál! Újra itt a Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivál!
  • „Valahol a csillagok közt létezett” „Valahol a csillagok közt létezett”
  • Varázslat a löszfal tövében Varázslat a löszfal tövében
  • Újra Sziget! Újra Sziget!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr967922034

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard