Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Egy legendás barátság lenyomatai

Egy legendás barátság lenyomatai

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2013. 09. 17.
Cimbalommuzsika tölti meg a Szentlélek templomot
2022-05-22 11:31:08

Május 26-án Pakson Szabó Dániel cimbalomművész először Tímár Sárát kíséri az  Ének a határtalanról

Sivatagi transz Budapesten: jön a Sunako!
2022-05-21 18:00:00

Palotai Csaba Párizsban élő gitáros pszichedelikus tájakra kalauzol két zenésztársával május 28-án a

Nagy dobásra készül az Álomvándorok Társasága
2022-05-21 14:07:01

Számos sikeres musical után most a Muzsika hangjá t mutatja be az érdi színházcsináló művészcsapat. Csebki

Harminc éves lett a tarkabarka kismadár
2022-05-20 16:54:48

Minden színben pompázó repertoár ugyanakkor apró méretek jellemzik a névadójához sokban hasonlító Kolibri

további bejegyzések a szerzőtől »

Szerdától látogatható az Országos Széchényi Könyvtár Weöres Sándor születésének 100. évfordulója alkalmából nyíló kiállítása, amely Illés Árpád festőművész és az író barátságát, alkotói kapcsolatát mutatja be.

A Corvina-termekben megtekinthető gyűjtemény A teremtés dicsérete címet kapta, Illés Árpád és Weöres Sándor munkáin keresztül idézi meg kettejük kapcsolatát. A két művész barátsága fiatal korukban kezdődött, amikor Weöres Sándor Győrbe került. Egy rokon buzgalmának köszönhetően az ifjú költő hamarosan megismerkedett a nála alig idősebb képzőművész Illés Árpáddal, aki ekkor már Rudnay-tanítvány volt a képzőművészeti főiskolán, de a szünidőket Győrben töltötte.

Illés Árpád és Weöres Sándor
"Az OSZK-ban fellelhető Weöres Sándor-kéziratok különböző csatornákon keresztül jutottak birtokunkba, de az egyik legnagyobb ilyen egységes együttes, ami ide került, az Illés Árpád festő hagyatékának a része. Ezért építettük a kiállítást Illés Árpád és Weöres Sándor barátságára, teremtő kapcsolatára" - mondta el Földesi Ferenc, a kiállítás egyik kurátora.

Illés Árpád 1935 után Weöresnek több könyvét tervezte és illusztrálta, majd hamarosan valódi közös munkákba kezdtek. Többek között elkészült A holdbeli csónakos Illés Árpád színpadi terveivel és az abszurd játék, a Tyunkankuru szintén a festőművész jelmezterveivel.

A kiállításon csaknem ötven képzőművészeti alkotás és körülbelül kilencven kézirat látható. A tárlat egyik legnagyobb kuriózuma az úgynevezett "kék könyv", amelyet eddig soha nem mutattak be a nagyközönség számára. 1944-ben Illés Árpád egy kék kötésű, üres lapokból összefűzött, összesen 159 lapnyi papírtömböt ajándékozott Weöres Sándornak. "Weöres ebbe mindenféle kísérleteket jegyzett le, volt, hogy kitalált nyelven írt bele verseket, de ezen kívül még egészen személyes vallomások is olvashatóak benne" - mondta el Földesi Ferenc.

Fotó: oszk.hu
A két művész korábbi két évtizedes "mindennapi" együttléte Weöres Sándor Budapestre költözésével megszűnni látszott, de valójában egy egészen új munkakapcsolat vette kezdetét. Amikor Weöres Sándor Budapestre telepedett át, Illés Árpáddal a hétköznapokban egy kicsit meglazult a kapcsolata. Ezzel egy időben viszont Illés Árpád munkásságában egy hatalmas fordulat következett be és egy zseniális szürrealista festő vált belőle, ami érezhetően sokkal jobban rezonált Weöresre Sándor munkásságára; ezzel egészen új együttmunkálkodás kezdődött kettőjük életében. "Weöres-versek születnek Illés-festményekre és Illés-képek a költő szövegeire. Ezek a munkák különösen nagy hangsúlyt kapnak a mostani kiállításon" - emelte ki Földesi Ferenc.

A Weöres Sándor születésének 100. évfordulója alkalmából összeállított rendezvénysorozat már nyáron elindult egy Weöres Sándor írásairól szóló beszélgetéssel, a szerdától látogatható kiállítás után az év végéig még három pódiumbeszélgetést is rendeznek az OSZK-ban.

A kiállítás szeptember 18. és november 17. között tekinthető meg az Országos Széchényi Könyvtár Corvina-termeiben. Októberben több napon is a múzeumok őszi fesztiválja keretében rendhagyó tárlatvezetéseket tart a kiállításban Földesi Ferenc, a tárlat egyik kurátora.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Kiállítás Irodalom Weöres Sándor Festészet Évforduló

Ajánlott bejegyzések:

  • Megelevenedik Dante pokla Megelevenedik Dante pokla
  • 125 éve született Hamvas Béla 125 éve született Hamvas Béla
  • Pokoli bugyrok a Duna-parton Pokoli bugyrok a Duna-parton
  • Titkos Szentendre és misztikus Horvátország – fotókon Titkos Szentendre és misztikus Horvátország – fotókon
  • Ők lettek az idei Barcsay-díjasok Ők lettek az idei Barcsay-díjasok

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr747923466

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

versverseny-banner-2021.png

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard