Egy levéllel és egy orvosi igazolással bővült a szegedi múzeum gyűjteménye, melyek az író utolsó éveit megnehezítő betegségének dokumentumai.
Az intézmény felidézte, Móra Ferenc egyetemista korától fogva gyakran betegeskedett, többször járt külföldi szanatóriumokban, többek között Olaszországban és a mai Horvátországban is. Aktuális regényeit is gyakran írta ezeken a helyszíneken. Élete utolsó éveiben rohamosan romlott az egészségi állapota. Halála előtt egy hónappal azt írta időskori szerelmének, Kalmár Ilonának, hogy „igazán csak a haldoklásomnak élek." Noha végig bizakodott a gyógyulásban, végül hasnyálmirigyrákban halt meg 54 éves korában. Ekkor azonban még maga Móra sem volt tudatában pontos betegségének, mivel romló állapotát orvosai sokáig epekőre fogták.
Az akkor múzeumigazgatóként dolgozó Móra Ferencnek orvosa 4-6 hétnyi „klimatikus gyógykezelést" írt elő, melyről igazolást is kiállított. Az író azonban csak 4 hétnyi szabadságot kért az akkori polgármestertől, bízott ugyanis mihamarabbi gyógyulásában.
„Ebben a fölvetésben, hogy az idő enyhülésére itthon is helyre áll az egészségem, nem akartam szabadságot kérni, mivel azonban állapotom ahelyett, hogy javulna, egyre rosszabb lesz, tisztelettel arra kell kérnem méltóságodat, hogy egészségem helyreállítására uram négyheti szabadságot engedélyezni (...) méltóztassék" - írta Móra 1927. március 24-én kelt levelében.
Forrás: hvg.hu