Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Megműtötték a legendás orosz költőt

Megműtötték a legendás orosz költőt

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2013. 09. 21.
Musicalshow a Rózsakert Színpadon - Nikola Tesla története sztárszereposztásban
2025-07-17 07:44:56

A tudomány és művészet látványos találkozása várja a közönséget augusztus 3-án Nyíregyházán, ahol az

Tíz nap, száz szólista - Indul a FAB jubileumi zenei ünnepe
2025-07-16 08:17:09

Tizedik alkalommal rendezik meg a Fesztivál Akadémia Budapest nyári programsorozatát, amely idén minden

130 év mozi – Felújított filmklasszikusokkal ünnepel a főváros
2025-07-15 18:00:00

Szeptember 16. és 21. között ismét megrendezik a Budapesti Klasszikus Film Maratont, ahol restaurált magyar és

Népi ritmusok és legendás éjszakák Gombaszögön
2025-07-14 18:00:00

A Felvidék legnagyobb ifjúsági-kulturális rendezvényén, a Gombaszögi Nyári Táborban idén is különleges

további bejegyzések a szerzőtől »

Sikerrel túl van egy komoly műtéten Jevgenyij Jevtusenko, az Egyesült Államokban élő orosz költő és folytatja az orosz költészeti antológia szerkesztését.

A 20. századi orosz irodalom egyik jelképének számító hírességnek augusztus végén az egyik lábát kellett amputálni bokájának egyre súlyosbodó gyulladása miatt. A betegség 1997 óta kínozta, már járni sem tudott, amíg titánnal nem helyettesítették a sérült porcot, de sohasem panaszkodott. A szervezete azonban kilökte az idegen anyagot, ezért az állapota egyre rosszabb lett - számolt be az augusztus végi műtét okairól a Komszomolszkaja Pravda című orosz lap.

Jevgenyij Jevtusenko
A 81 éves Jevtusenko emiatt kénytelen volt elhalasztani júliusi utazását Oroszországba. Peregyelkinói nyaralójában ünnepelte volna születésnapját családjával és barátaival. Nem vehetett részt alig két hete az oroszországi Év könyve moszkvai díjátadó ünnepségén sem, amelyet a Moszkvai Nemzetközi Könyvkiállítás és Vásár keretén belül tartottak és amelyen A költő Oroszországban több mint költő - Az orosz költészet ezer éve című antológia első kötetének ítélt nagydíjat kapta.

Jevgenyij Jevtusenko azóta hazatért, családja körében van, a hangulata kitűnő. Annál is inkább, mert hamarosan megjelenik az antológia második kötete - írta az orosz lap.

A szovjet-orosz költő az 1960-as 1970-es évek költőnemzedékének emblematikus alakja, az ötvenes években a szovjet "újhullám" vezéralakja lett. Társaival, Andrej Voznyeszenszkijjel, Robert Rozsgyesztvenszkijjel, Bulat Okudzsavával és Bella Ahmadulinával - aki első felesége volt - utcákon, tereken, stadionokban adták elő műveiket. Jevtusenko felolvasó estjeire özönlött a közönség.

A hatvanas években nagy visszhangot váltott ki Jevtusenko Sztálin örökösei című bíráló verse, illetve a Babij Jar című költeménye, amelyben elsőként követelte, hogy állítsanak emlékművet a költeményben megörökített kijevi szurdokban kivégzett zsidók emlékére.

Jevtusenkót külföldön és hazájában is ellentmondásosan ítélték meg: vagy a beat nemzedék szovjet képviselőjeként üdvözölték vagy a szovjet kulturális bürokrácia kreatúrájaként emlegették. Az irodalmár aktív közéleti szerepet vállalt a szovjet időszakban és azt követően is: a Szovjet Írószövetség titkára, valamint képviselő is volt az állami dumában, de tagja a sztálini terror áldozatainak emlékét őrző és a további kutatásokat végző, ösztönző Memorial-mozgalomnak. 1991-ben, a moszkvai puccskísérlet idején az orosz parlamentnek helyet adó "Fehér Ház" védői közé állt.

A szovjet-orosz költőt 1991-ben meghívták az Egyesült Államokba, hogy az Oklahoma államban lévő Tulsa egyetemén orosz irodalomtörténetet oktasson. Azóta felváltva él a tengerentúlon és hazájában.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Oroszország Irodalom Betegség Költészet

Ajánlott bejegyzések:

  • Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi
  • Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki
  • Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr137923574

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard