Hiába várták sokan a Wasserschlangen II című Klimt festményt, az mégsem szerepelt az újonnan létrehozott Klimt-alapítvány katalógusában.
A szervezetet Klimt törvénytelen fia, Gustav Ucicky 92 éves özvegye jegyezte be, az alapítvány kedden tartotta bemutatkozó sajtótájékoztatóját az osztrák fővárosban. A Der Standard ennek kapcsán írt arról, hogy az előzetes latolgatásokkal ellentétben a Wasserschlangen II (Freundinnen II) nincs a gyűjteményben, ugyanis egy restitúciós ügyben született megállapodást követően a Sotheby's egy privát aukcióján 120 millió dollárért eladták Londonban.
A lap erről szóló értesülését az alapítvány képviselői sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarták, Andreas Nödl ügyvéd mindössze annyit közölt, ebben az ügyben titoktartási szerződés van érvényben. Szavaiból mindazonáltal kiderült, hogy a mű nincs sem Ursula Ucicky, sem az alapítvány birtokában, és az eltűnt, elrabolt műkincseket számon tartó Art Loss Registerben sem szerepel. Információk szerint a vételár egy részét épp a Gustav Klimt. Wien 1900 Privatstiftung nevet viselő alapítványra fordították.
Ursula Ucicky ugyanakkor a Wasserschlangen II nélkül is tekintélyes alkotásokkal - négy festménnyel és tíz rajzzal -, valamint Gustav Klimt hagyatékának értékes darabjaival hozta létre az alapítványt. A festmények közül mind a négy jelentős - milliókban mérve kétszámjegyű - összeget képvisel. Köztük van a kiállításon még soha nem látott és eddig csak a fekete-fehér ábrázolások egyikeként ismert Weiblicher Studienkopf mit rotem Hintergrund 1897-1898-ból, a Wasserschlangen I (Freundinnen I vagy Die Schwester) 1907-ből - amely kölcsönben a Belvedere galériában látható -, a Die Braut című befejezetlen mű 1917-1918-ból - szintén a Belvederében -, valamint a Bildnis Gertrud Loew (Gertrud Felsövany) 1902-ből.
Az alapítvány képviselői szerint a művek egytől egyig tehermentesek, Gertrud Loew portréja esetében azonban a szervezet a Fesövany család ügyvédeivel kötött megállapodás értelmében megbízást adott a kép származásának tisztázására.
Gustav Ucicky 1899-ben született Bécsben, anyja, Maria a
Klimt-háznál dolgozott és modellt ült a művésznek. A festő apaságát
hivatalos dokumentum nem támasztja alá, ennek ellenére Gustav Ucicky
mindvégig ragaszkodott ahhoz, hogy Klimt nemzette őt. Ucicky asszisztensként, majd operatőrként kezdte - dolgozott Kertész Mihállyal -, majd 1927-ben Marlene Dietrichhel és Willi Frosttal leforgatta a Cafe Elektricet, amellyel egy csapásra ünnepelt filmes lett. Németországba hívták, ahol Hitler hatalomra jutása után propagandafilmekben foglalkoztatták. A háború után egy időre eltiltották a rendezéstől, később melodrámákat és különböző regényeket filmesített meg. 1961-ben Hamburgban halt meg.
A szervezet célja nemcsak a festmények és a rajzok, valamint a hagyaték tudományos igényű megismerése és feldolgozása, hanem Ucicky életének alaposabb megismerése is.
Forrás: Hirado.hu