Mítoszok, nemzet, identitások címmel kiírt zeneszerző-pályázat győzteseinek műveit mutatja be pénteken és szombaton az Ensemble Modern együttese. A koncertről a BMC alapítóját, Gőz Lászlót kérdeztük.
Mire számíthat a közönség a Budapest Music Centerben ezen a hétvégén tartott koncerteken?A központi Goethe Intézet zeneszerző-versenyének győzteseit bemutató gálakoncert Magyarországon és Európában is kuriózumnak számít. A világ egyik legnagyobb kortárs kamarazenei formációja, az Ensamble Modern előadásában hallhatja a közönség a közép-kelet-európai régió nyolc fiatal zeneszerzőjének darabjait. A pénteki és szombati hangversenyen négy-négy darabot mutatnak be. Ezen kívül azért is különleges a két előadás, mert Budapesten Eötvös Péter vezényli a koncertet (az Ensemble Modern mindig más-más karmesterrel játszik az országokban).

Milyen téma köré épülnek a koncert darabjai?
A zeneszerző-verseny címe Mítoszok volt, de talán beszédesebb lehet a Honnan? Hová? alcím. A kultúra és a nemzeti identitás kérdése Közép-Kelet-Európában elválaszthatatlanul összefonódik egymással. A fiatal zeneszerző-generáció képviselői komoly szerepet játszanak az európai zene megújításában. Az Ensamble Modern pedig mindig elsők közt volt az európai kortárs darabok bemutatásában, ezzel méltán lettek világhírűek.
Mi volt a cél a Goethe Intézet versenyének kiírásánál?
A zeneszerző-versenyek kiírásánál az elsődleges cél az, hogy a meghatározott hangszer-összeállításon és a tartalmon kívül előkerüljenek a tehetséges fiatal zeneszerzők, akik a későbbiekben itt, Európában meghatározóak lesznek. A pályázat jeligés volt, ezért a zsűritagok nem tudták, milyen nemzetiségű zeneszerzők műveit választják ki. Így kerülhetett három lettországi zeneszerző is a nyolc győztes közé.
A lett, cseh, lengyel, szlovén résztvevők mellett egy magyar zeneszerző is bekerült a legjobb nyolc közé: péntek este Varga Judit darabját is hallhatjuk a koncerten.
Több mint húsz országból jelentkeztek zeneszerzők a kiírásra, így nagy megtiszteltetés nekünk, hogy egy magyar tehetség is bekerült az első nyolc közé. Ez is alátámasztja az elképzelésünket, hogy a magyar táptalaj jó kiindulási pont Európában, és komolyzenében az élmezőnyben vagyunk. A zeneszerzők közt általában ritkábban találunk hölgyeket, de a XXI. században egyre több női zeneszerző tűnt fel. Varga Judit a BMC által szervezett zeneszerző verseny első díjasa volt kamarazenei kategóriában. Egy kiváló tehetségről van szó, aki nemcsak írja, hanem játssza is a zenét, hiszen Varga Judit egyben zongoraművésznő is.

A nyolc darabban milyen témákat dolgoztak fel a zeneszerzők?
A verseny kiírása az európai mítoszok köré épült. Mindegyik darab a maga módján más, a zeneszerzők különböző irányokból közelítették meg a kérdést. Elmondhatjuk, hogy ebben a kelet-közép-európai térségben az elmúlt 150 évben mindig történik valami a zene területén. Bartók óta tudjuk, hogy különleges erők mocorognak itt a földben. Persze nem akarom ezt fetisizálni, elég csak az eredményeket megnézni és meghallgatni.
Milyen kísérőrendezvények tartoznak a koncerthez?
Már egy beszélgetésen túl vagyunk, a következő beszélgetés holnap lesz, az első koncert napján. A szerzőkkel, Eötvös Péterrel és az Ensemble Modern előadóival lehet találkozni a Goethe Intézet szervezésében.
Október 11.
19.30 Ensemble Modern I.
Október 12.
19.30 Ensemble Modern II.
Helyszín: Budapest Music Center
Vezényel: Eötvös Péter
Közreműködik: Ensemble Modern
A Budapest Music Centerrel közös program a Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében.
Támogató: Goethe Intézet
További információk a koncertről és jegyvásárlás itt.