Hat lába van és kitinpáncélja, mi az? Aki erre az egyszerű találós kérdésre nem tudja a választ, annak mindenképpen érdemes ellátogatnia a Csíki Székely Múzeumba október 12. és február 2. között. Aki viszont nyomban tudna felelni rá, annak is hasznos és szórakoztató kirándulást jelent a Variációk hat lábra című kiállítás, amely október 11-én, pénteken nyílik 17 órától a Csíki Székely Múzeumban.

Különböző rovarfajok kalauzolják végig a látogatókat az ízeltlábúak rendszertanának kusza hálózatán. 200-szorosra felnagyított rovar-makettek, interaktív modellek segítségével tárul fel a látogató előtt a titokzatos miniatűr birodalom. Eközben az egyes fajokhoz fűződő legendákat és kultúrtörténeti érdekességeket is megismerheti a látogató.
A rovarok – a tenger mélyét kivéve – mindenütt előfordulnak, ahol állati élet egyáltalán lehetséges. Bár nagyon régóta élnek a Földön, különleges testfelépítésüknek és élettani megoldásaiknak köszönhetően állandó megújulásra képesek. A földi élővilág legtöbb tagja - köztük az ember is - ma nem létezne rovarok nélkül.
A "változatosság gyönyörködtet" kifejezés a rovarvilágban nagyon is találónak hangzik. Mert sokféleségük végtelennek tetszik, a "természet kreativitása" pedig ennél az állatcsoportnál hatványozottan megfigyelhető. Habár az emberek gyakran a kártevő, a gusztustalan vagy az undorító jelzőkkel illetik a rovarokat, valójában inkább csodálatra méltóak. Így a kiállítás egyúttal egy izgalmas utazás is egy olyan birodalomba, amelynek lakói sokunk számára ismeretlenek, és éppen ezért sok érdekes meglepetést tartogathatnak.
A kiállítás meghosszabbításáként, a szomszédos teremben állítják ki a Csodabogarak című alkotói felhívásra beérkezett munkákat.
Múzeumpedagógiai foglalkozások csoportoknak
A Csíki Székely Múzeum foglalkozásai a Varációk hat lábra című időszakos kiállításokhoz kacsolódóan különböző témákat dolgoznak fel, az életkori sajátosságok, illetve a foglalkozás típusa szerint más nyelvezettel, eszköz- és anyaghasználattal.
A foglalkozás során a rovarok titokzatos világába kalauzoljuk el a látogatókat. Szó szerint nagyító alá veszik ezeket a kicsi élőlényeket, a számtalan rovarpreparátum mellett a nagy méretű rovarmakettek, a szakértők által írt ismertetők és az interaktív játékok ígérnek élményteli időtöltést.
A foglalkozások kiválóan felhasználhatók az oktatás során akár a tananyaghoz kapcsolódóan, akár azt kiegészítve. Foglalkozásokat keddtől péntekig tartanak, időtartama kb. 50 perc. Egy csoportba maximum 30 személyt (egy osztályt) fogadnak. Előzetes bejelentkezés szükséges a 0266-311727 telefonon vagy a muzeumpedagogia@csikimuzeum.ro e-mail címen.