Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Riasztás a múltból

Riasztás a múltból

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2013. 11. 01.
Triolina Folk és Női vonások koncert Sukorón
2025-12-16 19:45:27

Különleges és felemelő élményben lehet része azoknak, akik december 20-án Sukoróra látogatnak. Az utolsó

A balkáni örömzene ünnepe Budapesten
2025-12-05 15:57:41

A MOMkult Színházterme november 25-én ismét olyan energiákkal telt meg, amelyek ritkán tapasztalhatók

Dupla jubileumi koncert: SoNoRo 20 & FAB 10
2025-10-21 17:46:53

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész-házaspár által alapított Fesztivál Akadémia  Budapest

Túlvilági olimpikonok a Depeche Mode univerzumában – grandiózus show az MVM Dome-ban
2025-10-16 10:34:26

Két olimpiai bajnok, Szász Emese és Fodor Rajmund is kilép a valóság kereteiből, hogy misztikus lényként

további bejegyzések a szerzőtől »

Egy felébredő tűzhányót ábrázoló 9000 éves festményt kutatóknak sikerült összefüggésbe hozni egy Törökországban végbement valós kitöréssel.

A Hasan Dag 8970 évvel ezelőtt (plusz-mínusz 640 év) tört ki egy új kormeghatározó technika alapján, amelynek segítségével a vulkáni kőzetben lévő cirkonkristályokat elemezték – mondta Axel Schmitt, a Kaliforniai Egyetem geokémikusa, az Amerikai Geológiai Társaság denveri ülésén.

Török kutatók hosszú ideje gyanították, hogy a Hasan Dag lehetett a festmény drámai jelenetének tárgya, ám sohasem állt rendelkezésükre pontos időmeghatározás a vulkáni kőzetek alapján. A tűzhányó mintegy 130 kilométerre magasodik Çatalhöyük ókori falvától, ahol 1964-ben egy ásatás során előkerült a festmény. „A vulkanológiai bizonyíték azt is alátámasztja, amit korábban a kitörés tulajdonságairól tartottak. Nem a St. Helenséhez hasonló katasztrofális esemény volt, hanem apró és lokális” – tette hozzá.

Hasan Dag
Schmitt és csapata a Hasan Dag tetejéről és lankáiról származó vulkáni horzsakövek korát vizsgálta. Kiderült, hogy csak a vulkántetőről származó kövek kora 9000 év, az alacsonyabbról begyűjtöttek már 29 ezer évesek. Ez azt jelenti, a kitörés nem volt elég robbanásszerű ahhoz, hogy lávát és hamut köpködjön az alacsonyabban fekvő lankákra. „Relatíve kisebb erejű ébredés volt, akárcsak a Strombolinál” – mondja Schmitt az olaszországi Etna és Stromboli rendszeres kismértékű, de igen látványos ébredéseire utalva.

Çatalhöyük városiasodó falu volt a kőkorszakban. Ez a legnagyobb és legjobb állapotban fennmaradt neolitikumi település, amelyet valaha megtaláltak. A festményt vörös okkerrel vitték fel egy szentély falára, és a kutatók szerint a település térképét, valamint a Hasan Dag ikercsúcsait ábrázolja. Felfedezése óta múzeumban őrzik, és Çatalhöyük is népszerű turistacélpont lett.

Schmitt és csapata további vizsgálatokat végez, hogy korban elhelyezhesse Törökország számos vulkánjának korábbi kitöréseit, és segítségükkel jobban feltárja a jövőbeli kitörések kockázatát.

Forrás: Hirado.hu

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Törökország Vulkán Lavór Felfedezés

Ajánlott bejegyzések:

  • Dongó a Zeneakadémián Dongó a Zeneakadémián
  • Tradíció és elegancia találkozása – Átadták a Kis fekete pályázat díjait Tradíció és elegancia találkozása – Átadták a Kis fekete pályázat díjait
  • Krasznahorkai László Nobel-díjas író világa Szentendrén – október végéig látható a Minduntalan kiállítás Krasznahorkai László Nobel-díjas író világa Szentendrén – október végéig látható a Minduntalan kiállítás
  • Krasznahorkai László kapta az irodalmi Nobel-díjat Krasznahorkai László kapta az irodalmi Nobel-díjat
  • Tori Amos: az „In Times of Dragons” albumával érkezik Magyarországra Tori Amos: az „In Times of Dragons” albumával érkezik Magyarországra

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr307927370

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard