Missziójának sikeres teljesítését követően lezuhant a Hold túloldalán az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) LADEE robotszondája: az űreszközt tavaly szeptemberben indítottak útnak a Hold felszíni talajrétegét képező por tanulmányozására.
A szakemberek helyi idő szerint péntek kora reggel erősítették meg, hogy az űrszonda a terveknek megfelelően lezuhant a Hold túloldalán. A kutatók úgy vélik, hogy az 5800 kilométer per órás sebességgel keringő szonda, feltehetőleg egy hegybe vagy egy kráter oldalába csapódva valószínűleg elporladt. A becsapódás nyomán nem maradhatott hátra törmelék.Csütörtök este a LADEE már majdhogynem súrolta a Holdat, alig száz méterrel a felszíne felett suhanva. Az űreszköz keringési pályáját a múlt héten szándékosan módosították, hogy a misszióját sikeresen teljesítő szonda a jövő hétfőig biztosan lezuhanjon.
A LADEE-t (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) tavaly szeptember elején bocsátották fel a virginiai Wallops-szigeten lévő NASA-bázisról. Márciusban fejezte be száznapos tudományos misszióját, így már csak túlórázott odafent.
A hosszabbítás révén a szerkezet közelről tapasztalhatta meg a keddi holdfogyatkozást. Érdekesség, hogy a LADEE műszereit nem arra tervezték, hogy ilyen sokáig kibírják a sötétséget és a hideget, ám a kisméretű űreszköz átvészelte a kalandot, csupán néhány nyomásérzékelője mondta fel a szolgálatot.
A NASA kutatóinak legalább egy-két napra lesz szükségük a szonda pontos lezuhanási helyének meghatározásához. Missziója során a LADEE a Holdat körülölelő finom gázburkot tanulmányozta, továbbá a Hold felszíni talajrétegét képező port, amelyet a becsapódó mikrometeoritok által felvert felszíni részecskék alkotnak.
Forrás: Hirado.hu