Majdnem olyan, mintha John Turturro forgatott volna egy Woody Allen-filmet, csak ez jobb. Sokkal jobb, a Bérgavallérban ugyanis minden a helyén van.

A Bérgavallér ritka ellentmondásokat old fel magában játszi könnyedséggel. Egy férfiprostiról szól, de az első perctől leplezetlenül romantikus, méghozzá nagyon konzervatív módon, ha lehet ilyet mondani. Legalább is obszcenitásnak az árnyéka, a lehetősége sem merül fel, a Tök alsó eszünkbe se jut, ellenben a Manhattan vagy A rádió aranykora igen. Disztingvált, de sziporkázó humor, párkapcsolati problémák, New York, zsidó viccek és egy neurotikus Woody Allen a fő hívószavak; utóbbi már a kezdő jelenetben, a felvezető monológban ironikusan megidézi önmagát, amikor arról beszél, a bőrgyógyászánál járt épp a minap, de ne aggódjunk, semmi komoly. De még egyszer: a film így is alapvetően Turturroé, már csak azért is, mert ő az, akiről el lehet hinni, hogy piacképes, ha egyedülálló asszonyok szórakoztatásáról van szó. S bár azt mondja kerítőjének, hogy nem őrá, hanem egy George Clooney-ra van inkább szüksége ehhez a melóhoz, valójában pont azt a negyven pluszos, kimért, finom és titokzatos mosolyú úriembert jeleníti meg, amit említett (bár a friss hírek szerint épp eljegyzett!) ősz hajú sztár. Ez a két, igen ellentétes habitusú férfi teremtik meg tehát a klasszikus buddy-movie alapjait, hogy aztán a szépsége zenitjét már több elnöki ciklussal ezelőtt meghaladott Sharon Stone (szintén önmagára utal: „Most voltam egy AIDS-gálán, kicsit felzaklatott") és leszbikus szeretője legyenek, akik katalizátorként hatnak az eseményekre. S míg mi azon morfondírozunk, hogy Woody Allen miért él együtt egy afro asszonnyal és annak három színes bőrű kisiskolás gyerekével, addig szép lassan bekúszik a történetbe Vanessa Paradis, a zsidó özvegyasszony, akinek jelenléte borít mindent, még ha maga nem is tesz semmit.
Első osztályú a forgatókönyv, igazán ritkán mondhatjuk ezt el, de ebben tényleg minden a helyén van. Még Liev Schreiber is, pedig ő aztán tényleg csak a bohóc szerepét kapta a reménytelenül szerelmes kóser-zsaru gúnyájában, aminél viccesebb jelmezt évek óta nem láttam. Nem olyan hosszú ám az élet, hogy minden apró öröm mellett szó nélkül elmenjünk: tessék megnézni a Bérgavallért.