Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
Hitler bizalmasától származó műalkotások eredetét kutatják

Hitler bizalmasától származó műalkotások eredetét kutatják

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2014. 06. 14.
Elstartolt a Művészetek Völgye
2026-07-24 15:13:09

Ma reggel hivatalosan is kezdetét vette a 35. Művészetek Völgye: július 24. és augusztus 2. között ismét

Szavakkal festeni
2026-07-16 12:47:33

Értékes készségeket fejleszt a Hagyományok Háza ősszel induló képzése A jó mesemondó - Kovács Ágnes

Az emberség ünnepe
2026-07-15 14:46:33

Immár 19. alkalommal rendezik meg 2026. augusztus 4-8.között az Ördögkatlan Fesztivált, melynek

„Az embert emberré tette…” – vasárnap zárt a DOMBOS FEST
2026-06-29 20:24:10

A DOMBOS FEST idei vasárnap esti fellépője volt a Szegedről érkező Csizmadia Anna – Nagy Gábor – Szokolay

további bejegyzések a szerzőtől »

Hitler egy bizalmasának, Max Amann magas rangú náci tisztségviselőnek a gyűjteményéből származó műalkotások eredetének tisztázása céljából a nyilvánossághoz fordultak a müncheni közképtárak.

A német állam tulajdonában és a bajor tartomány kezelésében lévő műkincsek birtokosa, a Bayerische Staatsgemdldesammlungen 14 olyan műalkotást, köztük 10 festményt és 4 szobrot helyezett fel a Lost Art internetes portálra, amelynek esetében "nem zárható ki", hogy náci rablásból származik.

A nácizmus, illetve a második világháború idején eltűnt műalkotások eredeti tulajdonosainak felkutatására létrehozott internetes adatbázisban szerepel több száz mű a nemrég elhunyt Cornelius Gurlitt műgyűjtő kétes eredetű kollekciójából is. A keresőportálra felhelyezett mind a 14 kétes eredetű műalkotás Amann tegernsee-i villájából származik, amely nemrég kapott műemléki védettséget a náci diktatúra építészeti emlékeként.

Cornelius Gurlitt (Fotó: artribune.com)
Max Amann (1891-1957) magas tisztséget töltött be a náci pártban, 1922-től ő irányította a Völkischer Beobachtert megjelentető Franz Eher Kiadót, később a birodalmi sajtókamara elnökeként nagy szerepet játszott a német sajtó gleichschaltolásában. Hitler egykor neki diktálta le a Mein Kampf második részét, és állítólag tőle származik az iromány címe is. Más magas rangú náci vezérekhez hasonlóan Amann is sok pénzt költött műkincsek beszerzésére, műgyűjteményét a második világháborúban az állam kisajátította és a bajor képtári igazgatóság gondjaira bízta.

A müncheni képtárak eredetvizsgálói a szóban forgó 14 műalkotásról állapították meg, hogy bizonyosan Amann gyűjteményéből származik, s mint ilyen talán zsidó tulajdonosoktól erőszakkal elvett műkincs. A bajorországi közgyűjteményekben náciktól elkobzott 4400 festmény és 770 szobor szorul eredetvizsgálatra.

A müncheni múzeumok nemcsak kétes eredetű műalkotásokat őriznek, hanem számos értékes náci "ereklyét" is, így például azt a briliánssal díszített órát, amelyet Hitler ajándékozott 1939-ben kedvesének, Eva Braunnak 27. születésnapjára, továbbá platina nyakkendőgyűrűket, arany mandzsettagombokat, egy briliánsokkal ékesített gyűrűt és Hermann Göring arany pezsgőkupáját.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Festészet Szobrászat Képzőművészet II. Világháború Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Az emberség ünnepe Az emberség ünnepe
  • „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra” „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra”
  • Létezik gyógyító múzeum?! Létezik gyógyító múzeum?!
  • Az identitás és természet határán – Leopold Bloom Díjjal ismerték el Dezső Tamás munkásságát Az identitás és természet határán – Leopold Bloom Díjjal ismerték el Dezső Tamás munkásságát
  • Katlanra fel! Kedden indul a 18. Ördögkatlan Fesztivál Katlanra fel! Kedden indul a 18. Ördögkatlan Fesztivál

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr797934860

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása