Delia Jaramillo fotós egy kiállításon belül mutatja be a kolumbiai La Guajira környezetszennyezési problémáit, valamint a környék különös figuráját, egy barlangba költözött nőt.
A fotós azzal a céllal utazott Kolumbiába, hogy készítsen egy fotósorozatot La Guajira gyönyörű tájairól; csakhogy a látvány, ami érkezésekor fogadta, fölülírta terveit. Ahogy körbenézett, mindenhol szeméthalmokat és elhagyatott, ápolatlan területeket látott.
“Különös volt, hogy sehol sem láttam embereket. Elővettem a gépem, elkezdtem a part egy pontjára, egy barlang melletti területre közelíteni, és akkor észrevettem, hogy mégiscsak van ott valaki. Puszta kíváncsiságtól vezérelve közelebb mentem, és egy egészen különleges személyre bukkantam. Sosem találkoztam még ilyen fotogén és ennyire erőteljes kisugárzású emberrel. Megkérdeztem, hogy készíthetnék-e róla néhány fotót. Rámpillantott, leszegte a fejét, majd megint a szemembe nézett. Kokettálni kezdett a kamerával. Azt a nőt azóta is magamban hordozom, és azt hiszem, ő is engem. Hatottunk egymásra.”
Jaramillo először azt gondolta, ennek a nőnek segítségre van szüksége. Később rájött, hogy María ételen és társaságon kívül semmit sem igényel. Nem kellenek neki új ruhák, se lakás, se a társadalom közelsége. “Panaszkodás helyett tanít. Azzal, ahogy él megtanít bennünket valamire.” – fejtette ki vélményét a fotós.
A környéken már számos legenda és mese terjed Maríával kapcsolatban. A történetek szerint egy fontos ember felesége volt, aki azonban magára hagyta őt. Azt is mondják, hogy van egy lánya, aki máshol húzta meg magát, de María el is vesztett gyermekeket. Ami biztos, hogy beszél spanyolul, és ránézésre venezuelai, habár folyton azt ismételgeti, hogy ő egy kolumbiai városból, Cúcutából érkezett. Jaramillo megpróbálta megtalálni a nő családját. Három hónapon keresztül két magándetektív kutatott rokonok után, de Cúcutában senki sem hallott Maríáról.

A kiállítás amellett, hogy bemutatja a barlangba költözött nő életét, egy fontos problémára is felhívja a figyelmet: a szeméthalomra, amiben María és a környék lakói élnek. Az ok nemcsak a megnövekedett turistaforgalomban keresendő, a helyiek ugyanis elkezdték fölvenni a fejlettebb területek fogyasztási szokásait, miközben a szemét kezelésének módszereit még nem sajátították el. Delia azt reméli, ezzel a kiállítással fölhívhatja a figyelmet a környezetvédelem fontosságára, és így talán megőrizhetünk egy “kertet Maríának”.
Forrás: elespectador.com