Francia régészek két ókori egyiptomi pap gazdagon díszített sírjára bukkantak. A Keleti Tanulmányok Francia Intézetének ásatásai során jó állapotban fennmaradt sírokat tártak fel Tabetl Algishban, a dél-szakkarai nekropoliszban.
A papok a hatodik dinasztiához tartozó II. Pepi fáraó uralkodása alatt éltek, nyughelyük felöleli csontvázukat és néhány velük eltemetett tárgyat. Egyiküket Anktinak, a másikat Szábinak nevezték.
Mamdouh el-Damaty régészeti miniszter magyarázata szerint mindkét sír falát vallási szertartásokat megörökítő - például az isteneknek szánt ajándékok -, részletes festményekkel díszítették. Elmondása szerint még mindig őrzik élénk színüket, mintha csak tegnap készültek volna, holott 4200 évesek. „A festmények tökéletes dokumentációk, felfedik, milyen ókori vallásos rítusok voltak divatban akkoriban, emellett az ókori egyiptomi kézművesek ügyességét demonstrálják" - tette hozzá.
Vassil Dobrev francia egyiptológus, a misszió vezetője elmondta, az aknasírokat igen mélyen lelték fel: Szábié hat méter mélyen, míg Anktié 12 méteres mélységben található. Mindkettőnek két szintje van: a talajszinten lévő felső vályogtéglából készült, míg az alant fekvő mészkőtömbből áll.

Kamal Wahid, a gízai régészeti központ igazgatója elmondta, bár néhány alabástromedényt, ajándékot és mindkét pap csontvázát fellelték, a két sírt az ókorban kifosztották. A csontokat a földön szétszórva találták meg, nem pedig a szarkofágokban. Hozzátette, a két sír majdnem teljesen azonos, és nagyon előkelő látványt nyújt, beleértve a temetkezési kamrák falára festett ókori egyiptomi ajándékokat is.
A festmények feltárják a hét rituális olaj tartóedényét és az áldozati ajándékok listáját névvel és mennyiséggel megjelölve. A falakon felfedezhetőek még tömjéngolyók, rézből készült füstölők, valamint a papok által használt fejtámaszok és nyakláncok is.
Forrás: Hirado.hu