Van egy sziget ez Krétai-tengeren, amely többek közt titokzatos barlangjáról is híres. A tengeristen és a szerelem istennője lakott itt valaha.
Ha a görögországi Karpathoszt választottuk nyaralásunk célpontjául, akkor érdemes utazni Karpathosz szigetén belül is. A sziget egyik leghíresebb nevezetessége a Poszeidon-barlang, amely Karpathosz fővárosának közelében található.
A Pigadiától nem messze található természeti csodát minden évben rengetegen látogatják meg, hiszen ez a sziget egyik legszebb és leghíresebb nevezetessége. A barlang csak hajóval közelíthető meg, ezáltal még különlegesebbé téve az élményt.
A hasadék eredetileg a tenger istenének szentélyéül szolgálhatott, valamint a szépség istennőjének, Afroditénak szánt ereklyéket is találtak a régészek a helyszínen. Nem véletlen, hiszen az Égei-tenger térségében ezt a két istenséget övezte a legnagyobb tisztelet a korai időkben.
A barlang erősen megrongálódott az idők során a természeti hatásoknak köszönhetően, valamint sokáig használták pásztorok is a helyet, ezért manapság már nem tündököl régi pompájában a valaha gyönyörű barlang, de még így is mindenképpen érdemes meglátogatni, ha a szigeten járunk.
Karpathosz a Dodekaniszosz-szigetek második legnagyobb tagja. Félúton található Kréta és Rodosz között. A sziget területe körülbelül 300 négyzetkilométer. Fővárosa Pigadia (Karpathosz), ahol az állandó lakosok száma 2100 fő. Itt található Karpathosz legnagyobb kikötője, és a sziget leghosszabb 2,5 km hosszan elnyúló homokos strandja. A város modern, és korszerű infrastruktúrával rendelkezik, ahol üzletek, kávézók, éttermek, szórakozóhelyek színesítik az esti sétát. A Pigadia feletti dombon áll az Agia Kiriaki templom, ahonnan pompás kilátás nyílik Amoopira és Afiartisra. Utóbbi a szörfösök paradicsoma, ugyanis a szigeten gyakoriak az erősebb légmozgások, amelyek kedveznek a hullámlovasoknak.
Karpathosz változatos partszakaszokkal büszkélkedhet, vannak köztük finom homokos strandok, apró és lapos kavicsos partok, és sziklásak is, amelyek különösen a búvárok körében népszerűek. Apelliát a világ egyik legszebb strandjaként tartják számon, és Kyra Panagia partja is méltán vált híressé. Az aktív nyaralást kedvelők táborában közkedveltek a gyalogos és biciklis, sőt a barlangi túrák is. A szigeten hosszanti irányban magas mészkőhegység húzódik meg, mely észak felé egyre magasabb, és vadregényesebb. Legmagasabb pontja a Kali Limni, ahonnan lenyűgöző látvány tárul a szemünk elé. A sziget mérete megtévesztő, a szerpentinek, és az utak milyensége miatt érdemes elég időt szánni a kirándulásokra. A helyi mesefaluba, Olymposra is kanyargós út vezet fel, ám a panoráma kárpótol a viszontagságokért. Megérkezvén pedig úgyis búcsút kell inteni járműveinknek, mert ezekkel a faluban egyáltalán nem lehet közlekedni. A kényelmes lábbeli erősen ajánlott, mert a szintkülönbség miatt a séta semmiképpen nem nevezhető majd könnyednek. Olympos mindennapjait átszövi a hagyomány. A nők népviseletben teszik a dolgukat, míg a férfiakat leginkább éneklés, zenélgetés vagy vidám beszélgetés közben láthatjuk. A faluban még ma is 75 szélmalom maradványa látható, amelyből mindössze négy működőképes. Innen pár kilométerre található a sziget második legnagyobb kikötője, Diafani, mely mostanában már üdülőhelyként is szerepel a sziget turisztikai kínálatában. A sziget Archeológiai Múzeumát Arkassában kereshetjük fel, a helyi népművészetben pedig az orthosi Néprajzi Múzeumban mélyedhetünk el.
A tömegturizmus még napjainkban sem jellemző a szigetre. Találunk még olyan éttermet, ahol a konyhában, a fazékba kukkantva dönthetjük el, hogy mi legyen az ebédünk. Elmerenghetünk magányosan a parti fövenyen, útitársunk lehet egy kecske, és kortyolgathatunk Ouzót a helyi Kafenióban, ahol a falu férfijai örömzenélnek lírán, lanton, kecskedudán.
A Kultúrpart rádióadásában egy szakembert kérdeztünk a sziget titkairól:
A rovat támogatója az