Hogyan lehet kiállítani, kézzelfoghatóvá tenni a hangot? És mik azok a hangfegyverek? Erre keresi a választ három fiatal képzőművész és egy kurátor a MODEM augusztus 4-ig látogatható kiállításán.
A kiállítás egy, a fiatal, pályakezdő kurátoroknak kiírt pályázat eredménye. A három pályakezdő hangművész – Krasz Ádám, Jeneses Ádám és Kophelyi Dániel – a MOME és a Képzőművészeti Egyetem egykori és aktív hallgatója.
A tárlat missziója többet között, hogy fiatalos hangnemben, diszkurzív, interaktív módon és közérthetően mutassa be az itthoni kortárs képzőművészetben háttérbe szoruló médiumot.
Lőrinczy Lia kurátorral és Jeneses Ádám hangművésszel Kalmár András beszélgetett a Kultúrpart Trend FM-en futó műsorában 2019 június 5-én:
A koncepció a háborúban, terrorcselekményeknél és fegyverkezésnél használt “szónikus fegyverek” közé csoportosul – történelmi és fiktív példákból kiindulva. A térben megjelenik majd egy csoportosan elkészített interaktív központi installáció és egy-egy egyéni hanginstalláció. A tárlat kapcsán workshopokat, performanszokat, múzeumpedagógiai programokat, előadásokat szervezünk lehetőség szerint debreceni hangművészek, zenészek és iskolák bevonásával.
Noha a hangművészet a futurizmus óta eltávolodott a háborútól, a háború időközben felfedezte magának a hangot, amely a szó szoros értelmében fegyverré vált: olyan hadi és rendvédelmi eszközzé, amely leplezett vagy direkt erőszakkal gyakorol hatást a pszichére és a testre. Hangfegyvernek tekinthető minden, ami auditív médiumokon keresztül tömeget oszlat, fájdalmat, maradandó károsodást vagy halált okoz, de az is, ami képes befolyásolni, összezavarni, félelmet kelteni, lehallgatni vagy épp megtéveszteni. A kiállítás fekete tereiben felhangzó és megjelenő munkák a szónikus fegyverkezés fiktív és valós példái. A különféle hanginstallációk hol a testünkben rezonálnak, máskor négykézlábra állítanak vagy tettestárssá tesznek mások lehallgatásában. Megmutatják, hogyan válhat a saját hangunk fegyverré, hol van a határ befogadható és befogadhatatlan hangok között és milyen pusztító is lehet a csend. Nem csupán tematizálják hang és háború sokrétű viszonyát, de finoman használják is a hangfegyverek különféle technikáit, szembesítve a hang szétzúzó és összekötő, esztétikai és fizikai erejével.
Hangfegyverek
MODEM
Modern és Kortárs Művészeti Központ
Cím:
4026 Debrecen,
Baltazár Dezső tér 1.
Kiállító művészek:
Krasz Ádám
Kophelyi Dániel
Jeneses Ádám
Kurátor: Lőrinczy Lia
Grafika: Kophelyi Dániel
A kiállítás augusztus 4-ig látogatható.