Gyerekrablás a Palánk utcában, Pete-Pite, Gyerünk haza! Nógrádi Gábor elsősorban az ifjúsági- és gyerekirodalomnak szentelte életét, de számos forgatókönyvet is jegyez. A 75 éves íróval beszélgettünk.
Az interjú a Kultúrpart Trend FM 94.2-n futó adásában hangzott el 2022 július 27-én, a beszélgetőtárs Kalmár András volt:
Nógrádi több mint fél évszázada ír, kereken 40 gyermek- és ifjúsági könyvvel ünnepel az idén a költő, író, újságíró, hangjáték-, tévéjáték- és filmforgatókönyv-író. Egyedi humora, a gyerekek iránt érzett erős empátiája, filmes látásmódja teszik népszerű alkotóvá, akitől még számos olvasnivalót vár a rajongók mellett a könyves szakma is.
Édesanyjának köszönhetően már ötévesen tudott írni és olvasni, kilencévesen születtek első versei. Még a középiskolában is titkolta, hogy szépíró szeretne lenni, amiben nagy szerepe lehetett annak, hogy családja nem tekintette megélhetést biztosító szakmának az írói pályát.
Építőgépésznek tanult, majd könyvtár–népművelés szakon szerzett főiskolai, majd egyetemi diplomát.
Első verse 1964-ben jelent meg a Kelet-Magyarország című napilapban, majd az Alföld című debreceni folyóiratban. Riportjait húszéves korától közölte az Élet és Irodalom, majd novelláit a Forrás, a Napjaink és más lapok.
Első kötetét 1973-ban publikálta Kéthátú életünkben címmel. Átütő sikert hozó ifjúsági regényét: a Gyerekrablás a Palánk utcában 1983-ban adta ki a Móra. Legtöbb kötetéhez hasonlóan ez a könyv is számos kiadásban jelent meg.
Nógrádi 29 éves korától dolgozott újságíróként, 1992-től lett szabadfoglalkozású író, aki 2000-ben az Év ifjúsági könyve, 2013-ban pedig Életmű díjat kapott az IBBY-től. Ugyanebben az évben a felnövekvő nemzedék irodalmi műveltségének alakításáért végzett kiemelkedő munkásságáért ő kapta a Janikovszky Éva-díjat is.
Koltai Róberttel több ismert magyar mozifilmen is dolgoztak, melyek közül a legismertebb a Sose halunk meg. Ő írta a forgatókönyvét az 1995-ös Patika című TV sorozatnak, az 1999-es Hippolytnak, a 2000-es Meseautónak a 2001-es Csocsó, avagy éljen május elsejének, a 2005-ös Egy szoknya, egy nadrágnak. Mikor egy interjúban arról kérdezték, hogy a film vagy a regény áll közelebb a szívéhez, egyértelműen a regényt jelölte meg, hiszen ennél a műfajnál a filmmel ellentétben minden rajta múlik: a siker és a bukás is.
Nógrádi Gábornak számos terve van még a jövőre. Tavaly egyik fiával közösen elindította íróiskoláját az irosuli.hu oldalon. Folytatódik műveinek életműkiadása Ritter Ottó illusztrációival a Móra Kiadónál, amellyel évtizedek óta szoros kapcsolatot ápol.
A csere (2020), és a Segítség, értem a kutyámat! (2021) után ebben az évben is jelentkezik új kötettel, Alattunk a kincs című regényével a Móránál, valamint átdolgozta egy korábbi regényét, mely most Alex hét napja címen jelent meg.
.