Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Fél évszázada halt meg Sibelius

Fél évszázada halt meg Sibelius

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 09. 20.
„Valahol a csillagok közt létezett”
2022-08-12 14:04:52

Baksa-Soós Jánost és a Kex koncertek hangulatát idézték meg az Ördögkatlan Fesztiválon. Beck Zolival, Cseh

Bemutatják Kalotaszeg kincseit
2022-08-11 13:44:49

Erdélyben és Csehországban is vendégszerepel a Duna Művészegyüttes. Kalotaszeg gazdag folklórkincsét

A jazzdob magyar mestere
2022-08-11 08:21:55

Bágyi Balázs zeneszerző és pedagógus, világszerte koncertezik zenekarával. Most egy online oktatási anyagot

Ingyenes koncerttel vár a Magyar Dal Napja
2022-08-11 07:58:04

Szeptember 11-én ritkán hallható darabokkal ünnepelnek a Pesti Vigadóban: Nagy Márta zongoraművész kortárs

további bejegyzések a szerzőtől »

Ötven éve, 1957. szeptember 20-án halt meg Jean (Johan) Julius Christian Sibelius finn zeneszerző, a finn nemzeti-romantikus zene megteremtője.

Svéd anyanyelvű családba született 1865. december 8-án az akkoriban még orosz fennhatóság alá tartozó Hameenlinnában. Tanuló évei alatt kezdte keresztnevének franciás formáját használni, ezért ismerik hazájában és világszerte Jean néven. Finn nyelvű gimnáziumba járt, itt alakult ki romantikus nacionalista világszemlélete.

Sibelius előbb hegedülni, majd zongorázni tanult, ám családja a zenei pályát nem tartotta elfogadható életcélnak, ezért jogi egyetemre küldték. Egy véletlen folytán lett Martin Wegelius zenetudós tanítványa, s végül elérte, hogy csak a zenével foglalkozhasson. A helsinki zenei iskola (ma Sibelius Zeneakadémia) után Berlinben és Bécsben folytatta tanulmányait, itt vette pártfogásába Goldmark Károly. Az élénk bécsi zenei élet serkentőleg hatott művészetére, s megírta első nagyzenekari művét, a Kullervo-szimfóniát. Finn témában kezdetben a nemzeti eposz, a Kalevala ihlette meg, 1895-ben fejezte be négy zenekari legendáját, melyek közül a Tuonela hattyúja és a Lemminkainen visszatérése révén világhírre tett szert. 1899-ben született Finlandia című szimfonikus költeménye, amely a finn függetlenségi törekvések jelképe, idővel pedig Finnország második nemzeti himnusza lett.

Sibeliust a helsinki Konzervatórium tanárává nevezték ki, de a pedagógia nem volt szívügye. Harmincéves korában ösztöndíjat kapott, s mivel ezután már anyagi gondok nem gátolták, visszaadta pedagógiai megbízását és csak a komponálásnak szentelte magát. Hét szimfóniát szerzett, hegedűversenye ma is a műfaj egyik legnépszerűbb, gyakran felcsendülő darabja. Írt kísérőzenét, dalai és kórusművei, a Kalevela-dalgyűjtemény, a Runeberg dalsorozat számtalanszor szerepelt világhírű énekesek repertoárjában.

1891-ben megnősült és a Tuusula tó partján telepedett le, a következő években hat lánya született. 1911-ben súlyos műtéten esett át feltételezett torokrákja miatt, a halállal való találkozás megváltoztatta életét és zenéjét. Rendkívül szerette a természetet, a finn tájat, mely zenéjének állandó témája volt. Hatodik szimfóniájáról mondta barátainak: "Mindig az első hó illatára emlékeztet".

1926-tól már csak két jelentős művet írt, kísérőzenét Shakespeare A vihar című művéhez és a Tapiola zenei költeményt. Utolsó harminc évében a zenéről még beszélni sem volt hajlandó. 1957. szeptember 20-án halt meg.

1967-ben különleges emlékművet állítottak neki Helsinkiben, a komponista képmása mögött a zenéjét jelképező több mint 600 fémcső sorakozik hullámformában. Nevét a Sibelius-díj viseli, amelyet csak esetenként osztanak ki, Sosztakovics és Penderecki után Ligeti György kapta meg 2000-ben.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Zene

Ajánlott bejegyzések:

  • „Valahol a csillagok közt létezett” „Valahol a csillagok közt létezett”
  • A jazzdob magyar mestere A jazzdob magyar mestere
  • Ingyenes koncerttel vár a Magyar Dal Napja Ingyenes koncerttel vár a Magyar Dal Napja
  • Különleges koncertre készül a négy fiatal magyar muzsikus Különleges koncertre készül a négy fiatal magyar muzsikus
  • Jön a Cigány Dal Napja! Jön a Cigány Dal Napja!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr297821700

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

versverseny-banner-2021.png

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard