Vaszary János festőművész életművét felvonultató kiállítás nyílik a Magyar Nemzeti Galériában csütörtökön; a válogatásban mintegy 350 alkotás szerepel, áttekintést nyújtva a művész sokszínű munkásságáról.
Plesznivy Edit, a kiállítás kurátora elmondta, hogy a közönség több mint négy évtized után láthatja ismét összegyűjtve a festőművész munkásságának kiemelkedő darabjait. Vaszary Jánosnak (1867-1939) ugyanis legutóbb 1961-ben volt önálló tárlata a Magyar Nemzeti Galériában.Az előzményekről szólva kitért arra, hogy több éves előkészítő munka előzet meg a kiállítást, amelyre végül 107 magán-, 55 köz- és egyházgyűjtemény, valamint 2 külföldi múzeum kölcsönzött műtárgyakat. A tárlat mintegy 200 festményt, 100 grafikát, számos iparművészeti alkotást és dokumentumot vonultat fel.
A művészettörténész ismertetése szerint a feburár 10-ig megtekinthető kiállítás időrendben követi végig a művész munkásságát, a pályaképen belül öt nagy korszakot különítve el. A pályakezdő művész főúri portréi és egyházi megrendelésre készült művei vezetik be a múzeum "A" épületszárnyában látható tárlatot, majd az 1900-as éveket bemutató összeállítás következik, melyben a szecesszió és a szimbolizmus áramlataihoz kapcsolódó táblaképek sorát Vaszary iparművészeti és alkalmazott grafikai munkái - gobelinjei, plakátjai és könyvművészeti remekei - gazdagítják.
Megjelennek az 1910-es évek elejének kubista formakísérletei is. Láthatóak Vaszary I. világháború idején haditudósítóként készített megrázó erejű, a katonák megpróbáltatásait ábrázló munkái. Emellett bemutatják azokat a műveket is, amelyek a nagyvárosi élet mozgalmasságát és a divatos fürdőhelyek mediterrán hangulatát közvetítik.
A művészettörténész elmondta, hogy a kiállítás hírére több újonnan felfedezett alkotás mellett vagy eddig "lappangó" munkák is előkerültek. Példaként említette az érsekvadkerti Szent András templom oltárképét, amely eddig ismeretlen volt a szakirodalomban. A kiállításhoz készült, színes reprodukciókkal illusztrált, bőségesen dokumentált tudományos katalógus a festő művészetelméleti tevékenységét, közéleti-szakmai aktivitását és főiskolai tanári munkásságát is tárgyalja.
Bereczky Loránd főigazgató beszámolt arról, hogy a Vaszary-tárlatot követően decemberben Zichy Mihály (1827-1906) festőművész életművéből nyílik az intézményben kiállítás, amelyre Szentpétervárról, az Ermitázsból egy csaknem száz darabból álló kollekció érkezik.
Forrás: MTI