Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Deák Endre kapja a rangos elismerést

Deák Endre kapja a rangos elismerést

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 10. 18.
Zene, ami összeköt - országjárásra indul a Concerto Budapest
2025-07-11 18:00:00

A klasszikus zene erejével szeretné közelebb hozni az embereket egymáshoz és a kultúrához a Concerto Budapest

Tánc, zene, mesterségek: a Hagyományok Háza beköltözik a nyári fesztiválokra
2025-07-11 11:07:40

Legyen szó kézműves foglalkozásról, táncházról, népzenei koncertről vagy mesemondásról, a Hagyományok

Teljes a B My Lake 2025 programja: 70+ DJ, divatshow és díjnyertes filmek a Velencei-tónál
2025-07-10 10:23:28

A 2025-ös B My Lake fesztivál minden eddiginél színesebb programkínálattal tér vissza július 24. és 26.

„A zene mindenkié” – Rost Andrea zenei zarándoklata
2025-07-08 12:02:05

Mi történik, amikor egy világhírű operaénekesnő a koncerttermek helyett ott énekel, ahol a zene valóban

további bejegyzések a szerzőtől »

Deák Endre nagykárolyi lantművész, muzikológus, a Collegium Musicum együttes vezetője kapja az idén a Magyar Régizenei Társaság által alapított Tinódi-lant díjat.

Az elismerést Hubay Miklós drámaíró, a kuratórium elnöke adja át október 20-án, Balassi Bálint költő születésnapján, a régi magyar vers ünnepén Budapesten, a Nagy Ignác utcai unitárius templomban.
Az eseményen a Tinódi-lant korábbi díjazottjai az idei kitüntetettel közösen adnak műsort. A művészek Balassi Bálint, Wathay Ferenc, Bogáti Fazakas Miklós, Pécsely Király Imre, Szkárosi Horváth András, Bakfark Bálint és mások verseiből állítják össze a zenei est programját.

Az énekelt vers elismerésére 1999-ben alapított díj egy fából faragott kobozt (a lant elődjeként számon tartott pengetős hangszer) formáz. Az eddigi kitüntetettek között volt Csörsz Rumen István, Zádori Mária, Kobzos Kiss Tamás, tavaly Kátai Zoltán részesült az elismerésben.

Az idei díjazott, Deák Endre 1952. december 24-én, Marosvásárhelyen született. A művész sok éve a nagykárolyi művelődési ház művelődési szakirányítója, több román népzenei együttesben játszott, régizenei formációjával 1977-ben lépett fel először, s jelentős kotta- és hangzóanyag gyűjteményt halmozott fel - összegezte a társaság.

Balassi Bálint, a magyar nyelvű költészet első kiemelkedő alakja 1554. október 20-án született Zólyom várában. A szerelmes verseinek ciklusáról, Anna-, Júlia-, Célia- és Fulvia-verseiről, virágénekeiről és fordításairól ismert költő művészetére a reneszánsz, mindenekelőtt Petrarca költészete volt nagy hatással. Balassi Bálint, akinek életében nem jelentek meg művei nyomtatásban, Esztergom 1594-es ostromakor sebesült meg és május 30-án halt meg.

A díj névadója, Tinódi Lantos Sebestyén 1510 körül született Tinódon. Miután egy sebesülés folytán katonai szolgálatra alkalmatlan volt, járta az országgyűlések, ütközetek színhelyeit és tapasztalatait versekbe szedve írta meg. Énekeihez dallamokat szerzett és ezeket lanttal kísérve adta elő. Az énekszerző, a XVI. századi magyar epikus költészet képviselője Sáron hunyt el, 1556. január 30-án.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Folk

Ajánlott bejegyzések:

  • Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek
  • Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben
  • Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes
  • Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója
  • Világzenei Kavalkád Óbudán: Hetedszerre is Kobuci Kert Világzenei Kavalkád Óbudán: Hetedszerre is Kobuci Kert

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr307822300

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard