Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
35 év után ismét Tutanhamon

35 év után ismét Tutanhamon

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 11. 15.
Szárnyakat adni a jövőnek
2025-05-08 18:00:00

Folyamatosan eleget téve az egyre bővülő nemzetközi érdeklődésnek is, a MÁNE a hazai közönségre

Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás
2025-05-07 18:00:00

A MÜPA színpadán bemutatott zenés irodalmi utazás ezúttal az általános iskola alsó tagozatosainak szólt –

Két hangon
2025-05-07 09:57:00

A Várfok Project Room következő kiállításaként két generáció, két médium és két világ mégis egy, az

Forradalmi színházi esttel nyitott az újonnan alakult Erkel Színház
2025-05-05 18:14:59

A  Helló Erkel! – Beköszönünk  című produkció az új, 2025/26-os évad repertoárjának legismertebb

további bejegyzések a szerzőtől »

35 évi szünet után a londoniak ismét Tutanhamon-kiállításban gyönyörködhetnek csütörtöktől, de változnak az idők: annak idején alig fél font volt a belépő ára a 33 évszázada élt egyiptomi fáraó kincseihez a British Museumban, ezúttal már 15 font (5400 forint) lesz az új színhelyen, a greenwichi kiállítási központban.

"Nincs többé ingyenebéd" - jegyezte meg a beharangozó sajtóértekezleten Zahi Havasz, az egyiptomi régiségek főfelügyelője, arra utalva, hogy 1972-ben Egyiptom semmit nem nyert a régészeti bemutatóval, amelynek 1,7 millió látogatója volt. Ezúttal a jövő év augusztus 30-ig nyitva tartó kiállításon 1,4 millió vendégre számítanak, már most 325 ezer jegyet foglaltak le és mintegy 10 millió dollárnak (1,72 milliárd forint) megfelelő bevételre számítanak.

Az alig 18 évesen elhunyt Tutanhamon fáraó nem játszott különösebb szerepet az egyiptomi történelemben; annak köszönheti hírnevét, hogy sírja az egyetlen volt, amelyet nem törtek fel már az ókorban a rablók. Howard Carter brit régész így mesés kincset talált benne érintetlenül, amikor egy évszázada felfedezte. Ebből a kincsből választották ki a londoni kiállítás anyagának gerincét alkotó ötven tárgyat. Ezek a darabok 2005 óta "járják a világot", az Egyesült Államokban több mint négymillió ember tekintette meg őket.

Zahi Havasz közlése szerint a jegyek és emléktárgyak eladásából származó bevétel 75 százaléka visszakerül Egyiptomba, és a műemlékek restaurálását és megőrzését szolgálja - ha ezzel nem törődnének, mutatott rá, egy évszázad alatt elpusztulna ez a régészeti örökség. A Tutanhamon sírjából való vándorkiállítás és egy másik, öt éven belül sorra kerülő, az egyiptomi fáraókról szóló bemutató a tervek szerint összesen 140 millió dollárt (24 milliárd forint) hoz majd az egyiptomi régészeti hatóságnak.

A Greenwichben Tutanhamon és a fáraók aranykora címen látható kiállítás összesen 130 tárgyat mutat be, a sírból származó antik emlékeket ugyanis kiegészítik máshonnan, így a British Museumból származó anyaggal. A kiállítás az egyiptomi XVIII. dinasztia idejének hétköznapi életét és rítusait mutatja be.

Több olyan relikviát azonban, amely túl kényes állapotú, nem vittek el Londonba: így a fáraó híres halotti maszkja, szarkofágja, vagy éppen múmiája Egyiptomban maradt. A 9 éves korától mintegy tíz éven át uralkodott fáraó múmiáját éppen a napokban helyezték új, légkondicionált üvegkoporsóba, amelyben arcvonásait is láthatják a Luxorba látogató turisták.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Bányahangulat a Balaton-parton Bányahangulat a Balaton-parton
  • Újra várja a festeni vágyókat a titokzatos zebegényi kert Újra várja a festeni vágyókat a titokzatos zebegényi kert
  • A művészet tényleg gyógyíthat? A művészet tényleg gyógyíthat?
  • A meditáló bronzalakok mestere A meditáló bronzalakok mestere
  • Ritka látványosság Prágában Ritka látványosság Prágában

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr387822790

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard