Csütörtökön, életének 96. évében elhunyt Kosáry Domokos történész, a magyar tudományos és kulturális élet nagy öregje, a Magyar Tudományos Akadémia egykori elnöke.
1957-ben az 56-os forradalomban vállalt szerepe miatt letartóztatták, 1960-ban amnesztiával szabadult. 1960 és 1968 között a Pest Megyei Levéltár, majd 1968-tól 1989-ig az MTA Történettudományi Intézetének munkatársaként, tudományos tanácsadójaként dolgozott. A tudós 1982-ben lett az MTA levelező, 1985-ban pedig rendes tagja. Kutatási területe a XVIII-XIX. század magyar történelme volt.
Kosáry Domokos 1990 és 1996 között töltötte be az MTA elnöki tisztségét; emellett számos külföldi tudományos akadémia is tagjává választotta. Elnöke volt a Magyar Külügyi Társaságnak, 2000-től a Magyar Történelmi Társulatnak. A tudós munkásságát számos kitüntetéssel - Állami Díjjal (1988), Széchenyi-nagydíjjal (1995), a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány fődíjával (1997), Akadémiai Aranyéremmel (1997), Hazám-díjjal (2001), Pro Humanitate díjjal (2003), Nagy Imre-érdemrenddel (2003), Prima Primissima Díjjal (2004), Széchenyi-aranyéremmel (2006), Radnóti Miklós-díjjal (2007) - ismerték el.
A két ország történészi kapcsolatainak elmélyítése érdekében kifejtett tevékenységéért 1997-ben megkapta a Szlovák Tudományos Akadémia aranyérmét.
A doyen
Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke hangsúlyozta, hogy Kosáry Domokossal a magyar tudományosság elvesztette nagy-nagy öregjét, az egyik nemzetközileg legismertebb magyar történészt. Kosáry Domokos pályafutását ismertetve Vizi E. Szilveszter elmondta, hogy az 1940-es évek elején párizsi, londoni és egyesült államokbeli tanulmányútja után Teleki Pál intézetében, valamint a Pázmány Péter Tudományegyetemen Szekfű Gyula mellett magántanárként dolgozott.
Az MTA elnöke emlékeztetett arra, hogy az 1956-os forradalomban Kosáry Domokos a történészek forradalmi bizottmányának elnökeként "kiállt a forradalom ügye mellett". Ezért 1957-ben bebörtönözték, s csak 1960-ban szabadulhatott amnesztiával. "Szabadulása után nem foglalhatott el egyetemi állást, a Pest Megyei Levéltárban dolgozott, majd a Magyar Tudományos Akadémia Történelemtudományi Intézetének munkatársa lett" - sorolta Vizi E. Szilveszter Kosáry Domokos pályafutásának állomásait. Mint rámutatott, egyedülálló történészi felfogása Kosáry Domokost a hazai történetírás egyik kiemelkedő egyéniségévé emelte. Könyvei, munkássága révén méltán övezte nemzetközi és hazai elismerés.
Megjegyezte: Kosáry Domokos 1990-ben lett a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, egy olyan időszakban, amikor "szerencsétlen ötletek alapján az Akadémiát politikai célzatú támadások érték, s akár még a megszűnés is fenyegette". Kosáry Domokos "személyes kiállásával, határozottságával megmentette a magyar tudomány majd kétszáz éves fellegvárát. Ezért én, mint a Magyar Tudományos Akadémia jelenlegi elnöke, csak a legnagyobb tisztelettel és szeretettel tudok rá emlékezni" - hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter.
Mérce
Kosáry Domokos életműve örökre a magyar tudomány vitán felül álló, meghatározó értéke marad - emelte ki az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) a csütörtökön elhunyt Széchenyi-nagydíjas történészre emlékezve.
Az életének 95. évében elhunyt tudóst az Oktatási és Kulturális Minisztérium saját halottjának tekinti. "Kosáry Domokos, a magyar tudományos élet meghatározó alakja mindig hű maradt választott tudományágához, a történelemhez. A múlt századot átívelő élete során sosem befolyásolták az aktuálpolitika áramlatai, született optimizmusával, ép lélekkel és alkotóerejét megőrizve vészelte át mind a börtönt, mind a hosszú éveken át tartó mellőzést" - olvasható az OKM méltatásában. A tárca közleményében kiemeli: a tudós életműve a megtörhetetlen bizalomról árulkodik. Bízott a nemzet és vele együtt az európai kultúra erejében.
"Nincs olyan rossz helyzet, amelyből ne lehetne tisztességesen kijutni" - idézi az OKM Kosáry Domokos egyik nyilatkozatát, hozzátéve: a tudós úgy gondolta, hogy nemcsak az egyén, hanem egy nagyobb közösség is képes túljutni a legnehezebb korszakokon, sőt még okulhat is belőlük.
A tárca felidézi, hogy Kosáry Domokos alig néhány évet töltött egyetemi katedrán, és mint maga mondta, nem hozott létre "iskolát". "Ma mégis több generáció tagjai tekintenek rá mesterként, mentorként és példaképként. Sokan tanultak, tanulnak tiszta, minden előfeltevéstől és ideológiai erőltetéstől mentes elemzéseiből, és széles látókörű munkáiból" - mutat rá a szaktárca a Magyar Tudományos Akadémia egykori elnökére emlékezve.